Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedostępna strona CKE, kłopoty z pobieraniem arkuszy… Tak się zaczęły próbne egzaminy ósmoklasistów

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Ogromnej cierpliwości od uczniów wymagało przystąpienie 30 marca br. do próbnego egzaminu z języka polskiego, jaki dla klas VIII przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Pewnie duża część chętnych w ogólne go sobie odpuściła, bo ile można bezskutecznie próbować wejść na stronę CKE, która około godziny 9 (a o tej właśnie porze zaplanowano start egzaminu) była niedostępna. Ile razy można było próbować pobrać arkusz ważący 6,6 MB ze strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, jeśli już nawet udało się ją wyświetlić?

Egzamin ósmioklasisty 2020

- Syn zniechęcił się po godzinie – opowiada ojciec ósmoklasisty z Górnej. – Może pobierze materiały później, w końcu próba online nie jest obowiązkowa. Wiem, że nawet rodzice ściągali pliki siedząc w pracy i przesyłali dzieciom.
- Udało mi się po 40 minutach – opowiada ósmoklasistka, która mieszka za miastem. – Zdążyłam się zmęczyć, zanim zaczęłam pisać ten test. Był oparty o „Pana Tadeusza” i „Zemstę”, motywy zamków, murów i podziałów. Trzeba było napisać ogłoszenie i wypracowanie na co najmniej 200 słów.

Test dla ósmych klas

26 uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 46 natomiast otrzymało testy szybko.
- Przewodniczącej szkolnej komisji egzaminacyjnej, którą powołałam na potrzeby przeprowadzenia tej próby online, udało się pobrać arkusze i po prostu wysłała je młodzieży za pośrednictwem dziennika elektronicznego – opowiada Monika Siedmiogrodzka, dyrektor SP 46. – Prace będziemy odbierać w takiej formie, w jakiej pozwolą uczniom warunki techniczne – mogą np. przesłać zdjęcia.

- U nas dobrowolnie do próby przystąpiło 25 z 70 ósmoklasistów – podsumowuje Krzysztof Durnaś, dyrektor SP 35. – Odbieraliśmy sygnały o kłopotach technicznych, jednak do godziny 12.30 na wskazany adres uczniowie odesłali swoje prace – niektórzy w plikach word, inni – na zdjęciach.

- Chętni mogli do próby przystąpić i nauczyciele sprawdzą ich prace, jednak traktujemy je jako kolejne ćwiczenia, nie oceniamy – zapewnia Bogumiła Cichacz, dyrektor SP 70. – Wcześniej już przeprowadziliśmy dwa próbne egzaminy w tradycyjnych warunkach, zgodnie z procedurami.

Tak samo było w większości łódzkich podstawówek.

- Próba online wydaje mi się mało obiektywna, ale jeśli ktoś z naszych uczniów ją podjął i zdanie przekaże nauczycielom swoje arkusze, to oczywiście zostaną one sprawdzone i omówione – dodaje Michał Różański, dyrektor SP 26. – To dodatkowy trening.
31 marca drugi dzień próbnych egzaminów dla klasy VIII – z matematyki, a 1 kwietnia – trzeci – z języków obcych.
Zaraz po nich do próbnych egzaminów dojrzałości Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprasza tegorocznych maturzystów. Od 2 do 8 kwietnia publikowane będą arkusze z poszczególnych przedmiotów, nawet dwa razy dziennie – według harmonogramu podobnego jak na prawdziwej maturze.

Czy jednak wszystkie egzaminy mają szanse odbyć się w terminach przewidzianych w planie roku szkolnego 2019/20? Z powodu pandemii koronawirusa szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy. Na razie ani minister edukacji ani dyrektor CKE – choć już wpłynęły apele od samorządów – nie odnieśli się do zmiany terminów egzaminów, które w przypadku klas VIII mają się odbyć w dniach 21-23 kwietnia, a w przypadku maturzystów - 4-22 maja br.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany