MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet w mrozy mieszka w aucie! Adres: renault twingo

(ij)
Mimo mrozów, które nastały w ostatnich dniach, 67-letni Wirgiliusz Owczarek wciąż mieszka i śpi w swoim renault twingo, zaparkowanym na ul. Kopernika (tuż za skrzyżowaniem z al. Włókniarzy). Jego samochód stoi tam od wakacji. Wielu przechodniów, którzy mijają renault z oszronionymi szybami, obawia się, że mężczyzna może zamarznąć.

– Nie ma ryzyka, by coś mi się stało – twierdzi pan Wirgiliusz. – To nie jest pierwsza zima, którą spędzam jako bezdomny. Słucham prognoz pogody w radiu, przewiduję, co się może stać i zapobiegam temu. Zresztą na razie nie ma zimy. Pięć stopni na minusie to dla mnie nie mróz.

Pan Wirgiliusz jest bezdomny od 10 lat, a od dwóch lat większość życia spędza w samochodzie. Dach nad głową stracił w 2004 r., gdy rozstał się z żoną. Obecnie utrzymuje się z emerytury wynoszącej niecałe 900 zł. Samochód, który stał się jego domem, kupił w 2012 r. za 2800 zł.

Pan Józef śpi... w fordzie! Nie chciał do schroniska, a na mieszkanie go nie stać

Przed nastaniem ostatnich mrozów zaopatrzył się na Bałuckim Rynku w dwa kożuchy, którymi okrywa się w nocy. Ma też śpiwory i koce. Codziennie wieczorem jeździ tramwajem do schroniska dla bezdomnych przy ul. Szczytowej. Tam je zupę i zabiera w termosie gorącą wodę, którą pije przez kolejną dobę. Na razie nie musiał odpalać samochodu, by się ogrzać.
Mężczyzna skończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu, ma tytuł inżyniera rolnictwa, a także podyplomowe studium prawa i administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Jak twierdzi, rozpoczął także pisanie doktoratu. Interesuje się medycyną i technologiami rolno-spożywczymi. W najbliższym czasie planuje pojechać autostopem do znajomych w Holandii.
– Nie chcę przeprowadzić się do schroniska, bo tam panują bardzo złe warunki – twierdzi.

Bezdomny inżynier mieszka w aucie zaparkowanym na łódzkiej ulicy

– Wielokrotnie oferowaliśmy pomoc temu mężczyźnie, ale odmówił – mówi Monika Pawlak, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Zgodnie z prawem nie można wbrew woli zainteresowanego umieścić go w schronisku dla bezdomnych czy noclegowni.

***

Zobacz też: nagie piersi Madonny. Czy prowokujący i kuszący wygląd artystki to zasługa grafików komputerowych?

Dostawcą filmu jest Agencja TVN/x-news

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany