Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastawienie Polaków do Ukraińców pogorszyło się. Czym jest to spowodowane? „Nie jest to zaskakujące zjawisko”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Co czwarty Polak zmienił swoje nastawienie do Ukraińców na bardziej negatywne w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Przede wszystkim jest to spowodowane dużymi wymaganiami Ukraińców wobec Polski, ich roszczeniowa postawa oraz przeciągająca się pomoc socjalna. Widać niewielki, ale konsekwentny wzrost negatywnych nastrojów – wskazują autorzy badania. – To efekt zmęczenia sytuacją – tłumaczy z kolei Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy. Z drugiej to właśnie z Ukraińcami chcemy pracować bardziej niż z Azjatami, czy Afrykanami.

Spis treści

– To efekt zmęczenia sytuacją – mówi ekspert.
– Nadal ponad połowa osób myśli o Ukraińcach podobnie jak rok temu, ale w przypadku co czwartego Polaka doszło do zmiany nastrojów na bardziej negatywne. To efekt zmęczenia sytuacją – mówi ekspert. Adam Jastrzebowski/ Polska Press

Determinacja do wspierania i ponoszenia kosztów wojny na Ukrainie słabnie wśród Polaków

Erozja nastrojów wobec Ukraińców nie jest zaskakującym zjawiskiem. Zryw, z którym mieliśmy do czynienia tuż po wybuchu wojny, był bezprecedensowy i pokazał ogromne serce oraz zaangażowanie Polaków w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. Jednak wraz z upływem czasu, determinacja do wspierania i ponoszenia kosztów tego zjawiska słabła – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że w dalszym ciągu „ponad połowa osób myśli o Ukraińcach podobnie jak rok temu, ale w przypadku co czwartego Polaka doszło do zmiany nastrojów na bardziej negatywne”. – To efekt zmęczenia sytuacją – przyznaje.

Z badania omnibusowego zleconego przez Personnel Service wynika, że 56 proc. Polaków nie zmieniło swojego nastawienia do Ukraińców w ciągu ostatniego roku. W przypadku 7 proc. osób aktualnie jest ono bardziej pozytywne. Natomiast do spadku nastrojów wobec naszych wschodnich sąsiadów przyznaje się 26 proc. zapytanych. Najczęściej są to 25-34-latkowie (33 proc.) oraz osoby w wieku 18-24 lata oraz 35-44 lata (po 30 proc. wskazań).

Wzrost negatywnego nastawienia widać również zestawiając wspomnianego badania z „Barometrem Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Na początku tego roku 14 proc. osób przyznawało się do negatywnego stosunku wobec Ukraińców, o 4 pkt proc. więcej niż w końcówce 2022 roku. Aktualnie w badaniu omnibusowym do negatywnego nastawienia wobec Ukraińców przyznaje się 17 proc. osób. Widać zatem niewielki, ale konsekwentny wzrost negatywnych nastrojów.

Czym jest spowodowane gorsze nastawienie wobec Ukraińców?

Polacy zapytani o to, co wpływa na ich gorsze nastawienie do naszych wschodnich sąsiadów, w pierwszej kolejności wskazują na duże wymagania co do pomocy Polski (67 proc. wskazań). Na drugim miejscu wymieniana jest roszczeniowa postawa (55 proc.). Ostatnie miejsce na podium zdobyły dwie odpowiedzi mające po 36 proc. wskazań – przeciągająca się w czasie pomoc socjalna dla obywateli Ukrainy oraz zbyt duża liczebność Ukraińców w Polsce. Jednocześnie 14 proc. osób obawia się tego, że jesteśmy narażeni na konflikt z Rosją, bo pomagamy Ukrainie.

Koszty związane z wojną w Ukrainie ponosimy w tym samym czasie, w którym Polacy mierzą się z szalejącą inflacją oraz rosnącymi ratami kredytów. Frustracja z tym związana przekłada się na spadającą chęć pomocy. Zwłaszcza że nie wiadomo, kiedy konflikt się zakończy i tym samym, ile jeszcze potrwa konieczność wspierania Ukraińców – tłumaczy Inglot.

W pracy wolimy Ukraińców od Azjatów i Afrykanów

Jednak, jak wynika z badania, Polacy nie czują jednak zagrożenia ze strony Ukraińców na rynku pracy – 16 proc. osób wskazuje, że nasi wschodni sąsiedzi zabierają nam pracę. W marcowym „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” odsetek ten wyniósł 21 proc. Cenimy ich również jako współpracowników, bo zaledwie 16 proc. osób wskazuje, że negatywne nastawienie do Ukraińców to konsekwencja tego, że nie podoba nam się ich podejście do pracy. 12 proc. osób twierdzi, że Ukraińcy wpływają na obniżenie tempa wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

– Z kolegami ze wschodu chce pracować aż 52 proc. Polaków. Im starsza osoba, tym większa skłonność do pracy z Ukraińcami – wskazuje tak połowa 35-44-latków oraz 45-54-latków i 64 proc. osób powyżej 55 r.ż. – wskazują autorzy badania i dodają, że w przypadku osób od 18 do 24 r.ż. ten odsetek wynosi 36 proc. – Z osobami z Azji chce pracować 27 proc. Polaków, a z Afrykanami 12 proc. Nie jesteśmy też fanami Białorusinów (9 proc. wskazań) – podano.

– Przyzwyczailiśmy się do współpracy z Ukraińcami, co ułatwia bliskość kulturowa, językowa i geograficzna. W przypadku Azjatów występuje zdecydowanie większa trudność związana z integracją. Warto też dodać, że zatrudnianie pracowników z Azji jest bardziej skomplikowane z uwagi na inne standardy rekrutacji – podsumowuje Inglot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nastawienie Polaków do Ukraińców pogorszyło się. Czym jest to spowodowane? „Nie jest to zaskakujące zjawisko” - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany