Najpierw klasyfikacja, potem matury - młodzież może szykować się do egzaminów. Ważne informacje dla maturzystów

(MJ)
Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty
Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty Magdalena Jach
W sobotę 27 kwietnia strajk nauczycieli został zawieszony. Zgodnie z decyzją Związku Nauczycielstwa Polskiego od poniedziałku, 29 kwietnia, przedszkola i szkoły powinny powrócić do normalnego funkcjonowania. Jest to niezwykle istotne dla wszystkich, ale szczególnie dla maturzystów. Do wczorajszego południa z żadnym z łódzkich liceów ani techników, które przed strajkiem nie sklasyfikowały uczniów, nie odbyły się rady pedagogiczne. Tymczasem rok szkolny dla maturzystów właśnie wczoraj się skończył. Nie oznacza to jednak, że do matury nie będą mogli przystąpić.

- Nowe przepisy prawa oświatowego, jakie wprowadził rząd dają dyrektorom szkół kompetencje na dokonanie klasyfikacji, jeśli nie zdążyła zrobić tego rada pedagogiczna – mówi Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. - Jeśli i sam dyrektor by się tego nie podjął – zrobi to organ prowadzący.

Jego rola będzie polegać na wskazaniu nauczyciela, który dokona klasyfikacji. Klasyfikacja jest niezbędna do ukończenia szkoły przez ucznia i dopuszczenia go do matury.
Zarówno łódzkie kuratorium oświaty, jak i miejski samorząd deklarują pomoc dla szkół w kwestii organizacji egzaminów, np. w pozyskaniu członków komisji.
Nowe prawo oświatowe
Informacja w sprawie ustawy z dnia 25 kwietnia 2019 r.
o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457, z późn. zm.) oraz ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), których celem jest wypełnienie luki istniejącej w regulacjach dotyczących systemu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów.
Dotychczasowe przepisy w szczegółowy sposób określają zadania i kompetencje, jakie w tym zakresie wykonują nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, nauczyciele, którym powierzono funkcję wychowawców oddziałów szkolnych, osoby prowadzące praktyczną naukę zawodu i rady pedagogiczne. Nie przewidziano jednak żadnych rozwiązań, na wypadek, gdyby którykolwiek z tych podmiotów, z różnych przyczyn, nie wykonał należących do niego obowiązków. Taka sytuacja może powodować zahamowanie procesu przechodzenia ucznia przez kolejne etapy edukacji, godząc tym samym w gwarantowane konstytucyjnie prawo do nauki.

W ustawie proponuje się uzupełnienie dotychczasowych regulacji przez wskazanie, że w przypadku, gdy nauczyciel, wychowawca oddziału, osoba prowadząca praktyczną naukę zawodu lub rada pedagogiczna nie wykonują zadań i kompetencji w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów lub przeprowadzania egzaminów, przypisanych im w przepisach rozdziałów 3a i 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty lub aktach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy, zadania te będzie obowiązany zastępczo wykonać dyrektor szkoły. Wprowadzono także możliwość upoważnienia nauczyciela do realizowania tych zadań. Natomiast w przypadku gdyby dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel nie wykonał tych zadań i kompetencji, wykona je nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.

Zmiana w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe polega na dodaniu nowego przepisu art. 73a, zgodnie z którym, mając na uwadze powyższą zasadę, dyrektor szkoły będzie organem odpowiedzialnym za dokonanie klasyfikacji i promocji uczniów, w sytuacji, gdy rada pedagogiczna nie podjęła uchwały w tej sprawie zgodnie z art. 70 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. Natomiast w przypadku, gdyby również dyrektor szkoły nie dokonał klasyfikacji i promocji uczniów, rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmie nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.

Jeżeli dyrektor szkoły lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę, zgodnie z powyższą zasadą, będzie dokonywał klasyfikacji i promocji uczniów, dokumentację dotyczącą klasyfikacji i promocji uczniów oraz ukończenia przez nich szkoły będzie podpisywał odpowiednio dyrektor szkoły lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Łódzki kurator oświaty wyjaśnia
Ważna i pilna informacja w sprawie klasyfikacji uczniów klas maturalnych
W związku z kierowanymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej licznymi zapytaniami w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów, dla których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w kwietniu bieżącego roku szkolnego, przekazujemy następującą informację.
W dniu dzisiejszym (26 kwietnia 2019 r.) kończą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Zwieńczeniem kilkuletniego wysiłku uczniów, jak i ich nauczycieli, jest uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły.

Jako datę wydania świadectwa wpisuje się datę zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Oznacza to, że rada pedagogiczna musi podjąć uchwałę w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów przed zakończeniem tych zajęć.
Stąd też 26 kwietnia 2019 r. jest również ostatnim dniem, w którym rady pedagogiczne mogą jeszcze podjąć uchwałę w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów klas III liceum ogólnokształcącego i klas IV technikum w bieżącym roku szkolnym.
W przypadku gdy rada pedagogiczna nie podejmie przedmiotowej uchwały przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, kompetencja ta, na mocy przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty (tekst podpisanej przez Prezydenta RP ustawy został przekazany do publikacji), pozostaje w wyłącznej gestii dyrektora szkoły lub wskazanego przez niego nauczyciela.
Datą wystawienia świadectwa ukończenia szkoły będzie wówczas data rozstrzygnięcia przez dyrektora szkoły (wskazanego nauczyciela) w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-27T22:34:15 02:00, Maturzysta:

Olać takich nauczycieli, którzy walczą ze swoimi uczniami oraz im świadomie szkodzą! Kiedyś wam za to odpłacimy! Nauczyciele, którzy nam serwują taki horror wynocha na kasę do marketu! Nie nadajecie się na naszych belfrów!

Kultura się kłania, nauczyciel to nie 'teój' kolezka

G
Gość
2019-04-27T22:34:15 02:00, Maturzysta:

Olać takich nauczycieli, którzy walczą ze swoimi uczniami oraz im świadomie szkodzą! Kiedyś wam za to odpłacimy! Nauczyciele, którzy nam serwują taki horror wynocha na kasę do marketu! Nie nadajecie się na naszych belfrów!

Inteligentny, kulturalny język wypowiedzi wykształciuchu. Powodzenia na maturze.

G
Gość
2019-04-28T05:22:57 02:00, Rodzic:

rząd powinien wyciągnąć konsekwencje w stosunku do tych Boże się zlituj nauczycieli. Dla mnie jako rodzica trójki dzieci długo nie odzyskają zaufania , już wcześniej nie byli dla mnie zbyt wiarygodni i kompetentni ale teraz to już totalne dno.

W Polsce jest możliwość nauczania w domu, proszę z tego prawa skorzystać i przy okazji dokształcić się np. z zakresu prawa.

G
Gość
2019-04-27T17:44:27 02:00, Albert, rodzic maturzysty:

Uczniowie, maturzyści jednego z liceów w Łodzi zobowiązali się, iż nie przyjdą na zakończenie roku szkolnego zaplanowanego teraz na koniec maja... I to jest opowiedz Drodzy Nauczyciele na to co im zaserwowaliście.

Ps.nikt z uczniów nie zbiera też kasy na prezenty dla wychowawców lub pozostałych nauczycieli na zakończenie roku szkolnego.

2019-04-27T22:50:51 02:00, Gość:

Wsadź sobie te prezenty gdzieś.

2019-04-28T08:12:34 02:00, Gość:

Ale jak co do czego to łapy po te prezenty wyciągasz...

Mogą odebrać świadectwa w sekretariacie szkoły. Żadne prezenty są niepotrzebne, to jest praca za którą dostaje się pensyjkę. Choć pamiętam składki na prezenty dla nauczycieli, wykładowców ze swojej praktyki szkolnej i studenckiej. I nie był to dla mnie jakiś problem. O tempora o mores.

G
Gość
2019-04-27T23:24:24 02:00, Gość:

Ustawa wprowadzona przez rząd jest sprzeczna z prawem oświatowym, a co za tym idzie matury pisemne, które mają się rozpocząć 6maja mogą być podważone (prawo oświatowe mówi, że matury mają się zacząć 10 dni po klasyfikacji! - czyli matury powinny się zacząć najwcześniej 9 maja. Ale to oczywiście nic nie znaczy dla większości.....

Dla większości teraz znaczy to, że nauczyciele zachowali się jak banda obrażonych królewiątek co to uważali że są nie do zastąpienia i mogą iść po kasę po godności młodego człowieka. Ile młodych ludzi nie mogło poprawić ocen i zostali do matury niedopuszczeni (czysta złośliwość nauczycieli w stylu - To ja wam i tak pokażę kto jest górą.) Współczuję maturzystom że ustne egzaminy będą musieli zdawać przed swoimi sfrustrowanymi pożal się Boże nauczycielami, którzy będą się na nich dalej odgrywać w trakcie matur. Osobiście uważam że nauczyciele strajkujący powinni zostać odsunięci od tych egzaminów, bo oceny będą wystawiać po złości.

G
Gość
2019-04-27T17:44:27 02:00, Albert, rodzic maturzysty:

Uczniowie, maturzyści jednego z liceów w Łodzi zobowiązali się, iż nie przyjdą na zakończenie roku szkolnego zaplanowanego teraz na koniec maja... I to jest opowiedz Drodzy Nauczyciele na to co im zaserwowaliście.

Ps.nikt z uczniów nie zbiera też kasy na prezenty dla wychowawców lub pozostałych nauczycieli na zakończenie roku szkolnego.

2019-04-27T22:50:51 02:00, Gość:

Wsadź sobie te prezenty gdzieś.

Ale jak co do czego to łapy po te prezenty wyciągasz...

R
Rodzic
rząd powinien wyciągnąć konsekwencje w stosunku do tych Boże się zlituj nauczycieli. Dla mnie jako rodzica trójki dzieci długo nie odzyskają zaufania , już wcześniej nie byli dla mnie zbyt wiarygodni i kompetentni ale teraz to już totalne dno.
G
Gość
Ustawa wprowadzona przez rząd jest sprzeczna z prawem oświatowym, a co za tym idzie matury pisemne, które mają się rozpocząć 6maja mogą być podważone (prawo oświatowe mówi, że matury mają się zacząć 10 dni po klasyfikacji! - czyli matury powinny się zacząć najwcześniej 9 maja. Ale to oczywiście nic nie znaczy dla większości.....
G
Gość
2019-04-27T17:44:27 02:00, Albert, rodzic maturzysty:

Uczniowie, maturzyści jednego z liceów w Łodzi zobowiązali się, iż nie przyjdą na zakończenie roku szkolnego zaplanowanego teraz na koniec maja... I to jest opowiedz Drodzy Nauczyciele na to co im zaserwowaliście.

Ps.nikt z uczniów nie zbiera też kasy na prezenty dla wychowawców lub pozostałych nauczycieli na zakończenie roku szkolnego.

Wsadź sobie te prezenty gdzieś.

A
Albert, rodzic maturzysty
Uczniowie, maturzyści jednego z liceów w Łodzi zobowiązali się, iż nie przyjdą na zakończenie roku szkolnego zaplanowanego teraz na koniec maja... I to jest opowiedz Drodzy Nauczyciele na to co im zaserwowaliście.

Ps.nikt z uczniów nie zbiera też kasy na prezenty dla wychowawców lub pozostałych nauczycieli na zakończenie roku szkolnego.
500 plus
brawo pis!!!
Dodaj ogłoszenie