Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najdłuższe ulice w Łodzi. Na tej liście nie ma Piotrkowskiej...

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Pomorska - 11,3 km długościZdecydowanym liderem jest ul. Pomorska, która ma 11,3 km długości. Zaczyna się na placu Wolności i kończy w Nowosolnej. Powstała w latach 20 XIX wieku, czyli podczas narodzin Łodzi przemysłowej. To właśnie wtedy na południe od Starego Miasta powstało Nowe Miasto, w związku z czym wytyczono okoliczne ulice. Jedną z nich była ul. Pomorska, która pierwotnie nazywała się dość niepozornie – Średnia. Jej obecną nazwę radni miejscy nadali na początku 1920 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę z dostępem do morza. Podczas PRL patronem ulicy był znany działacz komunistyczny Marceli Nowotko. Przy ul. Pomorskiej mamy tak znane obiekty, jak efektownie odnowiona siedziba Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, Centrum Kliniczno – Dydaktyczne UM, siedziba i synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz IV i VIII Liceum Ogólnokształcące.
Pomorska - 11,3 km długościZdecydowanym liderem jest ul. Pomorska, która ma 11,3 km długości. Zaczyna się na placu Wolności i kończy w Nowosolnej. Powstała w latach 20 XIX wieku, czyli podczas narodzin Łodzi przemysłowej. To właśnie wtedy na południe od Starego Miasta powstało Nowe Miasto, w związku z czym wytyczono okoliczne ulice. Jedną z nich była ul. Pomorska, która pierwotnie nazywała się dość niepozornie – Średnia. Jej obecną nazwę radni miejscy nadali na początku 1920 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę z dostępem do morza. Podczas PRL patronem ulicy był znany działacz komunistyczny Marceli Nowotko. Przy ul. Pomorskiej mamy tak znane obiekty, jak efektownie odnowiona siedziba Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, Centrum Kliniczno – Dydaktyczne UM, siedziba i synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz IV i VIII Liceum Ogólnokształcące. Archiwum
Wszyscy wiemy, że najsłynniejsza ulica Łodzi to Piotrkowska. A jakie są najdłuższe arterie? Z ich wskazaniem byłby już kłopot. Dlatego przedstawiamy siedem najdłuższych łódzkich ulic.

Pomorska - 11,3 km długości

Zdecydowanym liderem jest ul. Pomorska, która ma 11,3 km długości. Zaczyna się na placu Wolności i kończy w Nowosolnej. Powstała w latach 20 XIX wieku, czyli podczas narodzin Łodzi przemysłowej. To właśnie wtedy na południe od Starego Miasta powstało Nowe Miasto, w związku z czym wytyczono okoliczne ulice. Jedną z nich była ul. Pomorska, która pierwotnie nazywała się dość niepozornie – Średnia.

Jej obecną nazwę radni miejscy nadali na początku 1920 roku na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę z dostępem do morza. Podczas PRL patronem ulicy był znany działacz komunistyczny Marceli Nowotko. Przy ul. Pomorskiej mamy tak znane obiekty, jak efektownie odnowiona siedziba Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, Centrum Kliniczno – Dydaktyczne UM, siedziba i synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz IV i VIII Liceum Ogólnokształcące.

Okólna - 9,4 km długości

Numer dwa to ul. Okólna, która ma 9,4 km długości. Biegnie przez północne obrzeża Łodzi związane z Lasem Łagiewnickim. Najsłynniejszy obiekt przy tej arterii to zabytkowy, barokowy kościół i klasztor Franciszkanów z końca XVII wieku.

Kolumny - 9,3 km długości

Niewiele krótsza jest ul. Kolumny na południowo-wschodnich rogatkach miasta mająca 9,3 km długości. Jej nazwa powstała od pomnika w kształcie kolumny, który mieszczanin krakowski Jan Mulinowic postawił w 1634 roku przy wyjeździe z ówczesnej wsi Chojny, czyli przy obecnym skrzyżowaniu ul. Kolumny i ul. Rzgowskiej. W ten sposób uczcił spotkanie w tym miejscu sieroty, którego przygarnął i wychował. Ten najstarszy w Polsce pomnik świecki – powstał 10 lat przed Kolumną Zygmunta - zniszczyli Niemcy na początku II wojny światowej. Dzisiaj w tym miejscu stoi kapliczka.

Rokicińska - 8,5 km długości

Numer cztery na naszej liście to ul. Rokicińska mająca 8,5 km długości. Kiedyś była to tzw. Szosa Rokicińska łącząca Łódź i Rokiciny. Jej znaczenie dla Łodzi przemysłowej było pierwszorzędne, bowiem dzięki niej lokalne fabryki były zaopatrywane w podstawowe surowce dla przemysłu lekkiego. A to dlatego, że zanim powstał węzeł kolejowy w Koluszkach, to właśnie stacja kolejowa w Rokicinach znajdowała się najbliżej Łodzi. I stamtąd dowożono surowce. Dzisiaj jest to podstawowa arteria dla mieszkańców Olechowa, Andrzejowa i Widzewa Wschodu.

Strykowska - 8,2 km długości

Kolejna długa ulica to Strykowska mająca 8,2 km. Jej nazwa pochodzi od tego, że prowadzi do Strykowa. Częściowo biegnie przez Las Łagiewnicki będący największym w Europie lasem w granicach miasta. Od dawna ul. Strykowska miała znaczenie strategiczne, ponieważ – podobnie jak ul. Brzezińska – była drogą wylotową na Warszawę.

Włókniarzy - 7,6 km długości

Numer sześć to aleja Włókniarzy mająca 7,6 km długości. Powstała w czasach Gierka i biegła – wzdłuż torów kolejowych - od ul. Zgierskiej do ul. Pabianickiej. Znana była jako jedna z głównych arterii przelotowych. Mamy przy niej stadion żużlowy Orła Łódź oraz kościół Najświętszego Zbawiciela. Dziś aleja jest krótsza, gdyż w 2005 roku jej odcinek przekształcono w al. Jana Pawła II. Biegnie więc od ronda wojewody lwowskiego Alfreda Biłyka do skrzyżowania al. Mickiewicza i al. Bandurskiego.

Przybyszewskiego - 6,6 km długości

I ostatnia na naszej liście ul. Stanisława Przybyszewskiego mająca 6,6 km długości. Na mapach Łodzi po raz pierwszy pojawiła się w 1825 roku. Przed wojną jej patronem był Aleksander Napiórkowski, który mieszkał przy niej z żoną Alicją i poległ podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku. Przy tej ulicy znajdują się m.in.: willa Eugeniusza Geyera, dawne kino Wolność, opuszczona i niszczejąca zabytkowa fabryka Adama Ossera, dawna fabryka lin i powrozów Ignacego Rassalskiego oraz dawny browar Jerzego Keilicha, który zginął w wypadku samochodowym latem 1937 roku na przejeździe kolejowym na Lublinku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najdłuższe ulice w Łodzi. Na tej liście nie ma Piotrkowskiej... - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany