Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzea i galerie sztuki od poniedziałku 1 lutego dostępne dla widzów. Co dalej? Kiedy otwarcie kolejnych instytucji kultury?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Sala Neoplastyczna w Muzeum Sztuki, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego
Sala Neoplastyczna w Muzeum Sztuki, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego Muzeum Sztuki w Łodzi
W ramach luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, od poniedziałku 2 lutego mogą się otwierać dla widzów galerie sztuki i muzea. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Kiedy swoją publiczność będą mogły zaprosić kolejne instytucje kultury?

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, iż decyzja o otwarciu galerii sztuki i muzeów jest oparta na badaniach zza oceanu. - Opieramy się na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, że handel jest stosunkowo bezpieczny, nie jest na szczycie listy miejsc, w których dokonuje się transmisja koronawirusa. Tak samo jest w przypadku galerii sztuki i muzeów.

Obowiązujący reżim sanitarny oznacza, że w muzeach i galeriach może przebywać jedna osoba na 15 metrach kwadratowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodaje przy tym, że „decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami”. Resort przypomina jednocześnie, że „pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności”.

Muzea i galerie sztuki należały do instytucji kultury, które najpełniej korzystały z przeniesienia działalności do internetu w czasie lockdownu. W sieci na różne sposoby prezentowano zbiory, powstawały wystawy online, odbywały się liczne wirtualne oprowadzania po ekspozycjach, warsztaty, dyskusje. Teraz będzie można przypomnieć widzom wystawy zamknięte przy wprowadzaniu obostrzeń, kuratorzy wrócą do przerwanych prac nad kolejnymi ekspozycjami.

Łódzkie Muzeum Sztuki otworzy się we wtorek 2 lutego. Wśród wystaw zamkniętych z powodu pandemii w gmachu ms1 przy ul. Więckowskiego (obecnie z wejściem od ul. Gdańskiej) i ms2 przy ul. Ogrodowej są tak znaczące ekspozycje, jak „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” - pozwalająca w nowy sposób spojrzeć na zbiory muzeum, ale przede wszystkim zbadać ich współczesne znaczenie; „Prototypy 04: Agata Siniarska. Osuwisko” - powstała w ramach cyklu wystaw tworzonych na bazie kolekcji muzeum czy „Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego” - biorąca za punkt wyjścia twórczość artysty z okresu, gdy mieszkał w Rydze.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zapowiedziało swoje otwarcie na 11 lutego. Na widzów będą czekały wystawy stałe i czasowe, unieruchomione przez pandemię, będzie to też okazja, by się przekonać, że Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) jest niezwykle klimatyczny również zimową porą.

W Muzeum Miasta Łodzi ponownie będzie można zwiedzać sale pałacu Poznańskiego, ale i zobaczyć takie ekspozycje jak „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”, czy „Na wspólnym podwórku. Łódzki tygiel kultur i wyznań”.

2 lutego wszystkie swoje oddziały otworzy łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych - m.in. z nową ekspozycją „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” w Oddziale Martyrologii Radogoszcz. Także 2 lutego otworzy się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, które sukcesywnie odświeża swoje prezentacje. Kończy się remont Muzeum Kinematografii, które przygotowuje na marzec otwarcie nowej wystawy stałej z eksponatami nie pokazywanymi wcześniej publicznie. Miejska Galeria Sztuki otworzy swoje przestrzenie wystawiennicze 2 lutego i zaprosi na wystawę 17. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki oraz wystawy towarzyszące. Na widzów czekają też całkiem liczne w Łodzi mniejsze i prywatne muzea i galerie.

Otwarcie muzeów i galerii wymaga dokładnego sprawdzenia ekspozycji, zabezpieczenia przestrzeni, którymi będą się przemieszczać zwiedzający, ale przede wszystkim ponownego przyzwyczajenia widzów do bezpośredniego kontaktu ze sztuką. Wydawałoby się, iż nic prostszego, jak pokazywanie i oglądanie jej w internecie. A jednak to ujrzenie na własne oczy „Mony Lisy” i innych dzieł wywołuje efekt „wow!”. Wielokrotnie możliwy i w łódzkich instytucjach.

Środowiskowa plotka głosi, że kina mogą zostać otwarte 16 marca, w podobnym terminie publiczność miałaby wrócić do teatrów, filharmonii itd. Ministerstwo kultury podkreśla jednak: „decyzje dotyczące ewentualnego ich otwarcia dla widzów i odwiedzających podejmuje minister zdrowia w oparciu o szczegółową analizę sytuacji epidemicznej”... Mamy jeszcze siłę czekać?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzea i galerie sztuki od poniedziałku 1 lutego dostępne dla widzów. Co dalej? Kiedy otwarcie kolejnych instytucji kultury? - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany