MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możliwe, że łodzianie będą płacić podatek od deszczówki

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Wprowadzenie nowej opłaty ma na celu zmotywować mieszkańców miasta do takiego zagospodarowywania swoich działek, by jak najmniej wody deszczowej spływało do kanalizacji. Ma to skutkować tym, że w przypadku gwałtownych ulew więcej wody wsiąknie w ziemię, i mniej ulic zamieni się w koryta betonowych rzek.
Wprowadzenie nowej opłaty ma na celu zmotywować mieszkańców miasta do takiego zagospodarowywania swoich działek, by jak najmniej wody deszczowej spływało do kanalizacji. Ma to skutkować tym, że w przypadku gwałtownych ulew więcej wody wsiąknie w ziemię, i mniej ulic zamieni się w koryta betonowych rzek. Grzegorz Gałasiński
Wiele wskazuje na to, że łodzianie mogą niebawem płacić podatek od deszczówki. Władze Łodzi ogłosiły przetarg na wykonanie „analizy powierzchni zlewni dla 10 wylotów kanalizacji deszczowej pod kątem naliczania opłat, z tytułu odprowadzania wód opadowych i roztopowych do wód.” Dokument na być gotowy jesienią, a mają być w nim dane dotyczące ilości wody deszczowej, która trafia do 10 łódzkich rzek.

To powrót do pomysłów sprzed ponad 10 lat, kiedy to Urząd Miasta Łodzi chciał wprowadzić „opłatę za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji”. Jej wysokość miała być uzależniona m.in. od powierzchni dachów budynków, z których spływa deszcz oraz całkowitej powierzchni nieruchomości.

Specjaliści na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ obliczyli wówczas, że za m sześć. odprowadzonej do ścieków deszczówki trzeba będzie zapłacić 1,46 zł, a średnia miesięczna opłata z tego tytułu dla jednego gospodarstwa domowego w Łodzi ma wynieść 2,58 zł. Równocześnie przeciętne gospodarstwo domowe płaciłoby miesięcznie za odprowadzenie ścieków 94 grosze mniej.

Koszty administracyjne wprowadzenia takiego rozwiązana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji szacowano wówczas na około 2 mln zł.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany