Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: głosowanie trwa. Bambik, delulu, drillowiec czy może zgerypała? Znacie ich znaczenie?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Trwa wybieranie najpopularniejszego słowa, wyrażenia lub określenia, używanego przez młodych ludzi w roku 2023. Plebiscyt już po raz ósmy i co roku staje się pretekstem do przyjrzenia się językowi polskiemu, zmianom, jakim ulega, preferencjom i fantazji młodego pokolenia, które modyfikuje na własny użytek polszczyznę, wpuszcza do codziennego użytku słowa pochodzące z obcych języków - głównie z angielskiego
Trwa wybieranie najpopularniejszego słowa, wyrażenia lub określenia, używanego przez młodych ludzi w roku 2023. Plebiscyt już po raz ósmy i co roku staje się pretekstem do przyjrzenia się językowi polskiemu, zmianom, jakim ulega, preferencjom i fantazji młodego pokolenia, które modyfikuje na własny użytek polszczyznę, wpuszcza do codziennego użytku słowa pochodzące z obcych języków - głównie z angielskiego Polska Press
Nie 20, a 19 finałowych wyrazów, zwrotów i wyrażeń kandyduje do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2023, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Na ostatniej prostej do ogłoszenia wyniku z listy wypadło jedno słowo. Które to słowo z przedstawionej topowej dwudziestki? Czytaj i oglądaj w naszej galerii.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Trwa wybieranie najpopularniejszego słowa, wyrażenia lub określenia, używanego przez młodych ludzi w roku 2023. Plebiscyt już po raz ósmy i co roku staje się pretekstem do przyjrzenia się językowi polskiemu, zmianom, jakim ulega, preferencjom i fantazji młodego pokolenia, które modyfikuje na własny użytek polszczyznę, wpuszcza do codziennego użytku słowa pochodzące z obcych języków - głównie z angielskiego.

W I etapie do plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023, internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Jurorzy wyłonili finałową dwudziestkę. Obecny etap konkursu to głosowanie - każdy może oddać głos na wybrane słowo lub wyrażenie do 30 listopada 2023.

MŁODZIEŻOWE SŁOWA ROKU 2023 I ICH ZNACZENIE - ZOBACZ w naszej galerii
 

- Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili swoje propozycje do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2023. Internauci wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, otrzymaliśmy wiele ciekawych definicji i przykładów użycia zgłaszanych słów. Nadesłane zgłoszenia tworzą obraz żywej polszczyzny, którą posługuje się młodzież - napisali w podsumowaniu organizatorzy plebiscytu. - To już jest 8. edycja plebiscytu PWN i, jak co roku, pojawiły się nowe wyrazy, inspirowane komunikacją w ramach mediów, gier i codziennych kontaktów, ale także znowu ujawnili się „dobrzy znajomi” – słowa, które niemal na stałe weszły do języka młodzieży.

Finałową pulę tworzyło 20 słów. Jednak ostatecznie jedno z nich zostało wycofane i głosować można na 19.
Jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?
Na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 głosuje się za pomocą formularza na stronie sjp.pwn.pl tylko do 30 listopada 2023, do godz. 12.00.

W odchudzaniu kluczowa jest zasada umiaru, bo wszystko, czego zjemy za dużo zaszkodzi w walce o utratę zbędnych kilogramów. Dietetycy zalecają jednak wybierać te produkty, które mają dużo wartości odżywczych, nie zawierają cukru, sycą i nie zwiększają obwodu w brzuchu (przez które nie puchną jelita). Wymieniają też te, które spełniają te warunki i nie sprzyjają odchudzaniu. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, sprawdź, które produkty wykluczyć z diety. NA NASTĘPNYCH SLAJDACH LISTA PRODUKTÓW, KTÓRYCH UNIKAĆ

Przez te produkty nie możesz schudnąć. Te produkty hamują od...

 
Oto finałowa lista 19. słów i wyrażeń (w kolejności alfabetycznej): 

 • bambik 
 • baza 
 • bratku/ bruh 
 • cringe 
 • delulu 
 • drillowiec 
 • FR/ for real
 • git 
 • imo 
 • LOL 
 • NPC
 • odklejka
 • oporowo 
 • rel 
 • rizz 
 • side-eye 
 • sigma 
 • slay 
 • zgerypała


Z zestawienia wypadło słowo [b]kys

. W czwartek, 16 listopada organizator plebiscytu poinformował o jego wycofaniu.
Oto uzasadnienie: 
Zgodnie z definicją KYS to żartobliwe określenie oznaczające tyle, co "odczep się, "ogarnij się" lub "zamknij się", kończące dyskusję, popularne w grach wideo i na YouTube. Po pierwszym dniu II etapu pojawiły się jednak zgłoszenia oraz komentarze informujące o jednoznacznie negatywnym, dosłownym znaczeniu "kill yourself". Dlatego organizator podjął decyzję o usunięciu powyższego zgłoszenia z finałowej 20-stki. 

Nad wyborem finalistów pracowało Jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN.  

Pamiętacie Młodzieżowe Słowo Roku 2022?
Decyzją internautów rok temu w plebiscycie organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN wygrało słowo essa, oznaczające luz, stan błogości i zadowolenie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany