ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Miniphänomenta w Szkole Podstawowej nr 65 przy ul....

(MJ)

2018-04-24 14:13

2018-04-24 16:10

Dodaj komentarz

Miniphänomenta w Szkole Podstawowej nr 65 przy ul. Pojezierskiej w Łodzi. Dzieci same odkrywały zjawiska fizyczne w stacjach doświadczalnych

(MJ)

2018-04-24 14:13

Przez dwa tygodnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 65 mieli okazję odkrywać zjawiska fizyczne i doświadczać świata korzystając z 38 stacji eksperymentalnych. Dwie z nich stworzyli nauczyciele tej szkoły podczas warsztatów na Politechnice Łódzkiej. Powstały wówczas Miniphänomenta – proste urządzenia bez instrukcji i opisów, oddawane dzieciom, by same odkryły, jak wykonać doświadczenie i wyciągnąć wnioski. Opiekunką i koordynatorką wystawy w SP 65 była nauczycielka Regina Bednarczyk.
1/8

Wystawa Miniphänomenta w SP 65 w Łodzi

(© Tomasz Linek)

  • Wystawa Miniphänomenta w SP 65 w Łodzi
  • Wystawa Miniphänomenta w SP 65 w Łodzi
  • Wystawa Miniphänomenta w SP 65 w Łodzi
Pomysłodawcą i twórcą wystawy jest profesor Lutz Fiesser z Niemiec. 15 lat temu stworzył on Miniphänomentę , aby dać dzieciom możliwość samodzielnego odkrywania i doświadczania. Obecnie wystawa jest znana już w 5 krajach Europy, w Polsce – od ubiegłego roku. SP 65 jest 17 szkołą w kraju, w której gościły Miniphänomenta. Cała wystawa składa się z ok. 38 stacji eksperymentalnych. Dziecko ma możliwość pomyślenia, jak coś zrobić i doznania satysfakcji z samodzielnego dojścia do rozwiązania.
Nauczyciele nie podają gotowych rozwiązań, mogą jedynie naprowadzać dzieci pytaniami. Nie chodzi o wyjaśnienia, tylko o możliwość eksperymentowania, podchodzenia wiele razy do tego samego eksperymentu, bez stresu, oceniania i wymagań.


Założeniem wystawy niemieckiego profesora jest wypożyczanie jej szkole na 2 tygodnie, a następnie udostępnienie instrukcji budowy poszczególnych stacji. Rodzice z dziećmi mogą wybrać te, które najbardziej im się podobają i zbudować je dla swojej szkoły tak aby Miniphanomenta na stałe została do dyspozycji uczniów. Już po kilku dniach także w SP 65 zgłosili się chętni do wykonania stacji.

Wystawa została wypożyczona SP 65 przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się