Mieszkańcy boją się, że tiry wybiorą jazdę drogą krajową numer 71, zamiast autostradą A1!

(ei24)Zaktualizowano 
Czy tiry omijające Łódź pojadą przez Zgierz i Aleksandrów Łódzki?
Czy tiry omijające Łódź pojadą przez Zgierz i Aleksandrów Łódzki? Karolina Brózda
Łódzkie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów uważa, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powinna znieść opłatę za przejazd A1. Zapewniają, że i tak nie będą chcieli jechać drogą krajową nr 71, ani przez centrum Łodzi, gdyż zależy im naczasie, a jazda autostradą znacznie go skraca.

Pomimo tego, ościenne gminy, w tym Zgierz i Aleksandrów Łódzki, uzyskały zgodę władz Łodzi na przesunięcie terminu zakazu wjazdu tirów do miasta z 1 na 17 października. Obawiają się bowiem, że po jego wprowadzeniu, ruchem tranzytowym obciążone będą drogi krajowe, czyli „71” i „72” krzyżujące się w Aleksandrowie oraz „71” w Zgie-rzu. Dodatkowo GDDKiA od 1 października planuje wprowadzić opłaty za przejazd autostradą A1, co zdaniem mieszkańców, może zachęcićkierowców tirów, aby za darmo jeździć „krajówkami”. Szefowie gmin ościennych do ministerstwa i premier wysłali pismo z postulatami. Chcą zniesienia opłat viaTOLL na A1, wprowadzenia ruchu jednokierunkowego dla tirów na drogach krajowych lub opłat za przejazd nimi. Do 17 października powinni otrzymać odpowiedzi.

Z 1 na 17 października przesunięto termin zakazu wjazdu tirów do Łodzi. Mieszkańcy Zgierza i Aleksandrowa Łódzkiego obawiają się, że po jego wprowadzeniu, ruchem tranzytowym obciążone będą drogi krajowe. Ponadto Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od 1 października planuje wprowadzić opłaty viaTOLL za przejazd autostradą A1, co zachęci kierowców tirów, aby za darmo jeździć „krajówkami”.

- Przesunięcie terminu pozwoli przeprowadzić obliczenia ruchu tirów przed i po wprowadzeniu opłaty viaTOLL na A1. Wówczas zobaczymy, czy obawy samorządów są uzasadnione, czy rację ma GDDKiA, która je bagatelizuje - mówi Stanisław Sobczak z Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim. - Obecnie w mieście ruch tirów jest niewielki. Mieszkańcy obawiają się, że po wprowadzeniu opłat na A1 i zakazu wjazdu do Łodzi, powtórzy się koszmar, jaki przeżywaliśmy w ubiegłym roku, gdy główne ulice były zablokowane, a ruch odbywał się w żółwim tempie.

W Aleksandrowie krzyżują się dwie drogi krajowe - nr 71 i 72. Burmistrz nie boi się zakazu wjazdu tirów do Łodzi pod

warunkiem spełnienia postulatów gmin ościennych. Są to:zniesienie opłat viaTOLL na autostradzie, wprowadzenie ruchu jednokierunkowego dla tirów na drogach krajowych lub opłat za przejazd „krajówkami”. Wraz m. in. z prezydentem Zgierza skierowali pisma do Ministerstwa Transportu oraz do premier z prośbą o ich uwzględnienie. Do 17 października mają otrzymać odpowiedzi.

- Zakaz wjazdu tirów do Łodzi - jak zapowiedziała prezydent Łodzi, wprowadzony będzie bez względu na wynik pomiaru ruchu oraz odpowiedzi - dodaje Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PO

Zgierz od października będzie zakorkowany,a Prezydent Miasta nic z tym nie robi,bo tu nie mieszka.

P
PO

Zgierz od października będzie zakorkowany,a Prezydent Miasta nic z tym nie robi,bo tu nie mieszka.

123

tylko po to, żeby tracić czas i paliwo na przejazd przez Łódź i sąsiednie miasta. To się zwyczajnie nie opłaca.

g
gość

przepraszam a dlaczego wziąłeś pod uwagę trasę Poznań - Wa-szwa przecież to logiczne że nie pojedzie przez Aleksandrów a na przykład Poznań - Łódż- Piotrków omija autostradę i oszczędza -tylko nie kierowca ale Właściciel i tu jest problem nie kierowcy są winni tylko chciwość właścicieli tych firm przewozowych Pozdrawiam

A
Alex

Autostrada A2 Konin - Buk (137km) oplata 43 zł.
10-dniowa winieta na wszystkie autostrady w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji - 10€ czyli ok. 43zł. Patologia i okradanie ludzi PO Polsku.

ł
łż

Wytłumacz dlaczego tir jadący z Berlina czy Poznania do Wa-wy ma jechać przez Aleksandrów jak nadrobi drogi i czasu ???

r
rek

całoroczna opłata za WSZYSTKIE autostrady jest taka jak u nas za jednorazowy przejazd jednym odcinkiem.

k
kierowca

Jak nie wiesz nic na ten temat i nie znasz tras i sytuacji jakie powodują tiry przejeżdżające przez Zgierz Aleksandrów Łódzki i Konstantynów Łódzki to się zamknij i nie zabieraj głosu Pacanie

t
tyr

Będę brał cie w aucie

J
Józek od ....

Płacz i płać za jazdę autem, podatek od deszczy za "grochówkę" i skutki po....płacz i płać. Czy doczekamy kiedy Polak dla Polaka będzie bratem.. Tak tylko jest pilna potrzeba odsunąć synów lichwy od władzy.

ł
łódzki żul

Skąd te tiry mają się wziąć w Aleksandrowie z Poddębic z Łasku ? Jadące z kierunku Wrocław , Poznań i dalej pojadą autostradą nie będą specjalnie zjeżdżały by odwiedzić Aleksandrów

Dodaj ogłoszenie