Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Metamorfoza komisariatu na Retkini. Policjanci zyskali siedzibę na miarę XXI wieku. ZDJĘCIA

Piotr Jach
Piotr Jach
Po dwóch latach remontu, który kosztował 13,5 mln zł, w środę (3 czerwca) oddany do użytku został III Komisariat Policji na Retkini. Jednostka, przeniesiona na czas remontu na ul. Pienistą, już funkcjonuje pod dawnym adresem, przy ul. Armii Krajowej 33.

Dowódcy komisariatu na Retkini, podinsp. Rafałowi Rękawieckiemu, klucze do nowego budynku przekazał Komendant Miejski Policji w Łodzi insp. Paweł Karolak. Przypomniał jednocześnie, że pierwszą „cegiełkę” pod budowę komisariatu przekazał Urząd Miasta Łodzi, który w drodze darowizny przekazał na ten cel kwotę 100 tys. zł. Pozwoliło to na opracowanie dokumentacji technicznej i projektu budynku.

- Od dzisiaj policjanci, którzy pełnili tu służbę w naprawdę tragicznych warunkach, mają do dyspozycji jeden z lepszych komisariatów nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce - powiedział insp. Karolak.

Przestarzały budynek zmienił się nie do poznania. Nie będzie przesadą powiedzieć, że zbudowano go na nowo, bo z dawnego gmachu ocalały jedynie mury dwóch kondygnacji. Trzecią dobudowano w trakcie remontu, co o 1/3 zwiększyło powierzchnię użytkową budynku wynoszącą teraz 2,7 tys. mkw. Całkowicie przeprojektowano rozkład wewnętrznych pomieszczeń tak, by lepiej spełniały potrzeby 100 funkcjonariuszy i 10 pracowników cywilnych. Wymienione zostały wszystkie wewnętrzne instalacje, a dodatkowo zamontowano grawitacyjną wentylację, która ma zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń latem. Komisariat został wyposażony w nowoczesne LED-owe oświetlenie oraz agregat prądotwórczy. Przejścia, korytarze oraz drzwi są takiej szerokości, by nie sprawiały trudności osobom niepełnosprawnym, także poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Przy wejściu do jednostki zainstalowano dla nich specjalną windę. Winda jest też w samym budynku.

Odnowiony i rozbudowany komisariat został wyposażony w całkowicie nowe meble oraz sprzęt informatyczny. Jak mówi podinsp. Rękawiecki, z tymczasowej siedziby na ul. Pienistej policjanci zabrali tylko dokumenty, bo wszystko inne czekało na nich nowe.
Dowódca bardzo chwali zwłaszcza warunki socjalne. Funkcjonariusze prewencji, którzy pełnią służbę w systemie ciągłym, będą mieli wreszcie do dyspozycji szatnie z prawdziwego zdarzenia, wraz z natryskami. Cieszy też sala konferencyjna z prawdziwego zdarzenia, wyposażona w multimedialny sprzęt i nagłośnienie, które pozwoli na prowadzenie szkoleń.

Komisariat zyskał jeszcze dwa parkingi - dla pojazdów służbowych i prywatnych aut funkcjonariuszy, oraz miejsca parkingowe dla petentów.

Jak zapowiedział insp. Karolak to pierwsza, ale nie ostatnia inwestycja mająca poprawić warunki pełnienia służby łódzkich policjantów. Przygotowywane są kolejne, jak np. budowa nowego komisariatu na Górnej, który powstanie przy ul. Kwietniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany