Jacek Kmiecik
Reprezentacja Meksyku ze Złotym Pucharem CONCACAF 2023
Reprezentacja Meksyku ze Złotym Pucharem CONCACAF 2023 AP/EASTNEWS
Reprezentacja Meksyku pokonała drużynę Panamy 1:0 w finale Złotego Pucharu CONCACAF w obecności 73 tysięcy widzów na SoFi Stadium w Los Angeles (Kalifornia, USA). Napastnik Feyenoordu Rotterdam, Santiago Gimenez strzelił zwycięskiego gola w 88. minucie.

Meksyk miał przewagę w oddanych strzałach

od względem strzałów bliżej zwycięstwa był Meksyk – oddał 23 strzały przeciwko 14 Panamy. Posiadanie piłki było mniej więcej równe 52 procent Meksyku do 48 procent Panamy. W 33. minucie Henry Martin trafił do panamskiej bramki, ale gol nie został uznany po sprawdzeniu VAR, bowiem napastnik Club America Mexico City znajdował się na pozycji spalonej.

Meksyk śrubuje swój rekord w Złotym Pucharze

Meksyk wygrał Złoty Puchar CONCACAF po raz 9, śrubując swój rekord triumfów (w sumie ma 12. tytułów konfederacyjnych, bowiem 3 razy sięgał jeszcze po mistrzostwo CONCACAF – prekursor Złotego Pucharu), USA ma na swoim koncie 7 zwycięstw i a Kanada – 1. Turniej pod nazwą Złoty Puchar CONCACAF odbywa się od 1991 roku co dwa lata.

Panama po raz trzeci zajęła drugie miejsce – wcześniej w finale zagrała w 2005 i 2013 roku.

W półfinałach Meksyk pokonał Jamajkę 3:0 (Henry Martin 2, Luis Chavez 30, Roberto Alvarado 90+3), a Panama nieoczekiwanie po rzutach karnych zwyciężyła USA 1:1 (0:0, 0:0 Ivan Anderson 99 Jesus Ferreira – Jesus Ferreira 105; w karnych 5-4).

Tymczasowy selekcjoner Lozano poprowadził Meksyk do tytułu

„El Tri” po nieudanych dla nich mistrzostwach świata 2022 w Katarze (nie wyszli z grupy, w której grali z Polską, Argentyną i Arabią Saudyjską, przerywając tym samym udaną passę siedmiokrotnego z rzędu awansu do fazy pucharowej mundialu) zmienili selekcjonera.

Napierw Argentyńczyka 60-letniego Gerarda „Tatę” Martino zastąpił w lutym jego rodak 51-letni Diego Cocca, ale po rozczarowującym występie na finałach Ligi Narodów CONCACAF 2023, na co złożyła się między innymi dotkliwa porażka 0:3 w półfinale ze Stanami Zjednoczonymi 19 czerwca 2023 roku został zwolniony, a jego miejsce zajął tymczasowo Meksykanin 44-letni Jaime „Jimmy” Lozano, który poprowadził „El Tri” do triumfu w Pucharze OCNCACAF.