Matura 2023. Maturzyści z liceów podchodzą do próbnych egzaminów - przed nimi nowa matura w Formule 2023

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Matura 2022 - w XLVII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Tegoroczni uczniowie klas IV będą zdawać egzaminy dojrzałości w innej niż ich starsi koledzy formule.
Matura 2022 - w XLVII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Tegoroczni uczniowie klas IV będą zdawać egzaminy dojrzałości w innej niż ich starsi koledzy formule. Grzegorz Gałasiński
Uczniowie klas IV liceów ogólnokształcących zaczynają próbną maturę. W listopadzie próbne arkusze udostępnia im wydawnictwo Operon, a w grudniu będą mogli potrenować na testach przygotowanych prze Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przed nimi egzaminy dojrzałości w maju, które przeprowadzone zostaną w nowej Formule 2023.

Przed maturą w nowej formule: od dziś z wydawnictwem, a w grudniu – z CKE
Matura 2023
Maturzyści podchodzą do próbnych egzaminów

We wtorek, 22 listopada, o godz. 9. zainteresowani uczniowie ostatnich klas liceów w Łodzi mogą rozpocząć próbną maturę. Przygotowało ją dla nich wydawnictwo Operon – na początek zaplanowano tradycyjnie pisemny język polski, a dalej kolejno: jutro 23.11 – matematykę, w czwartek 24.11 – angielski i niemiecki, a w piątek 25.11 - przedmioty rozszerzone - biologię, chemię, fizykę, geografię, historię, informatykę i wos. Szkoły chętnie korzystają z arkuszy wydawnictwa już od lat. W tym roku próbne testy są szczególnie ważne, bo zmienia się formuła egzaminów maturalnych, a przystępuje do nich pierwszy rocznik uczniów IV klas liceów po ośmioklasowej szkole podstawowej. Dla wielu z nich będzie to już druga w tym roku próba – pierwszy raz z nowymi testami zmierzyli się pod koniec września. Wtedy szkoły sięgnęły po arkusze od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Nasi maturzyści przystąpią do próbnych egzaminów i aby zapewnić im optymalne warunki przez pierwsze dwa dni młodsze klasy mają zajęcia poza gmachem szkoły – mówi Elżbieta Nowicka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego.

Kolejną próbę ta szkoła, podobnie jak wiele innych liceów, planuje przeprowadzić z arkuszami CKE w grudniu. Zainteresowanie młodzieży jest duże, bo przed nimi egzaminy dojrzałości inne niż dotąd, więc są ciekawi arkuszy w nowych standardach.

- Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023 z wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach – informuje Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 12 do 22 grudnia. Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby odbył się w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Test diagnostyczny do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz tych, które wymagają jeszcze doskonalenia.

Grudniowa próbna matura CKE została rozpisana niemal tak jak prawdziwa matura majowa. Obejmuje wszystkie pisemne egzaminy na wszystkich poziomach oraz ze wszystkich przedmiotów. Harmonogram został ustalony na dni 12-22 grudnia. Szkoły będą mogły skorzystać z kompletu przygotowanych materiałów, zgodnie z deklaracjami maturzystów.

Materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym absolwentom oraz uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.

Maturzyści – absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących po ośmioklasowej szkole podstawowej będą zdawać egzamin dojrzałości w Formule 2023. Maturzyści w technikach jeszcze w tym roku będą zdawać maturę w Formule 2015, jako ostatni rocznik absolwentów gimnazjów.

Matura w maju w Formule 2023
Egzaminy obowiązkowe
Część ustna
1) język polski – bez określania poziomu (próg 30%)
2) język obcy nowożytny – bez określania poziomu (próg 30%)
Część pisemna
1) język polski – poziom podstawowy (próg 30%)
2) matematyka – poziom podstawowy (próg 30%)
3) język obcy nowożytny – poziom podstawowy (próg 30%)
4) wybrany przedmiot dodatkowy – poziom rozszerzony (bez progu)
Egzaminy dodatkowe
1) Od 1 do 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym albo – w przypadku języków obcych – rozszerzonym albo dwujęzycznym.
2) Osoby posiadające dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe mogą nie przystępować do egzaminu z 1 przedmiotu na PR.
3) Absolwenci szkół/oddziałów dwujęzycznych obowiązkowo przystępują do egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym (jako przedmiotu dodatkowego).
Język polski
1) Egzamin obowiązkowy.
Ustny
2) Czas trwania: 30 minut, w tym: a) 15 minut – przygotowanie do odpowiedzi b) 15 minut – wypowiedzi monologowe i rozmowa z zespołem przedmiotowym.
3) Maksymalna liczba punktów do uzyskania: 30
Zestaw zadań egzaminacyjnych
Zdający losuje zestaw składający się z dwóch zadań:
1) zadanie 1. (z puli zadań jawnych) zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej
2) zadanie 2. dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem; zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego
Zadania jawne
Zadania jawne są publikowane na stronie CKE:
1) na egzamin w 2023 r. – już są dostępne, dostosowane do wymagań egzaminacyjnych (aneks z 25 lutego br.)
2) na egzamin w 2024 r. – będą ogłoszone do 1 września 2022 r
Pisemny
Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Czas trwania: 240 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:
1) część 1.: Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca) – 10 pkt (ok. 5–7 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
2) część 2.:Test historycznoliteracki (znajomość problematyki lektur obowiązkowych) – 15 pkt (ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach)
3) część 3.:Wypracowanie – 35 pkt. 1) Dwa tematy wypracowania do wyboru (tekst argumentacyjny). 2) Oba tematy bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej – lektura do wyboru przez zdającego spośród wszystkich lektur obowiązkowych (lista na stronach 2 i 3 arkusza egzaminacyjnego). 3) Wymagana minimalna długość wypracowania: 300 wyrazów

Matematyka podstawowa
Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych). Czas trwania: 180 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. Liczba zadań otwartych: 7–13.

Język obcy podstawowy
Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, obniżających średni oczekiwany poziom biegłości językowej oraz zawierających ograniczony zakres środków gramatycznych i leksykalnych. Czas trwania: 120 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym: 32–38 pkt – zadania zamknięte; 28–22 pkt – zadania otwarte. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1 (B1+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych). Część ustna (bez określania poziomu): obowiązkowa. Każdy zdający musi do niej przystąpić i uzyskać minimum 30% punktów, aby zdać egzamin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wildlife Photographer Of The Year 2022

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gej
Ci chłopcy na 4 , 6 ,11 , 15,16 24 25 i 26 zdjeciu sa sloddcy
g
gej
słoddcy maturzyści
G
Gość
Tępaki
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie