Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2016. Uwaga maturzyści! Ważny jest odpoczynek przed egzaminem

Magdalena Jach
Wiele osób zakłada całodniowe, a nawet i całonocne wkuwanie. Niestety w praktyce okazuje się, że po godzinie czy dwóch zmęczenie powoduje, że wszystko zaczyna się mieszać i niczego nie da się już zapamiętać.
Wiele osób zakłada całodniowe, a nawet i całonocne wkuwanie. Niestety w praktyce okazuje się, że po godzinie czy dwóch zmęczenie powoduje, że wszystko zaczyna się mieszać i niczego nie da się już zapamiętać. Jarosław Ziarek
Już za kilka dni matura 2016. Zdający zastanawiają się, jak się jeszcze do niej przygotować?

MATURA 2016. CO ROBIĆ PRZED MATURĄ, JAK SIĘ UCZYĆ

* Jak efektywnie przyswajać wiedzę?
* Jak sobie poradzić z dużymi partiami materiału?
* Jak regenerować siły fizyczne i umysłowe?

Wiele osób zakłada całodniowe, a nawet i całonocne wkuwanie. Niestety w praktyce okazuje się, że po godzinie czy dwóch zmęczenie powoduje, że wszystko zaczyna się mieszać i niczego nie da się już zapamiętać. Bo mózg nie ma ciągłej możliwości uczenia się na takim samym poziomie efektywności, należy więc naukę odpowiednio rozłożyć. Jako że najlepiej zapamiętujemy przez 20 początkowych i 20 końcowych minut nauki, warto każdy blok tematyczny podzielić na trwające 30 minut etapy, w czasie których będziemy się uczyć jednej rzeczy. Między nimi dobrze jest wprowadzić 5 - 10 minut przerwy - pozwoli to na krótki odpoczynek mózgu oraz przywrócenie efektywności. Dobrze jest również uczyć się naprzemiennie przedmiotów, które wykorzystują różne półkule mózgu - ścisłych na zmianę z humanistycznymi.

MATURA 2016 HARMONOGRAM, TERMINY, PRZECIEKI

Nasz mózg najlepiej przyjmuje materiał podawany w małych porcjach, a przerwa pomiędzy nimi jest niezbędna - nie tylko po to, aby mózg mógł wrócić do pracy na wysokich obrotach, ale również dlatego, że i my męczymy się, kiedy partie materiału do nauki są zbyt duże. Przerwa powinna być spożytkowana tak, aby zapewnić nam jak największy komfort - warto wykorzystać techniki relaksacyjne, które pozwolą na odprężenie i zmniejszenie napięcia mięśni; ważne, aby czas ten był wypełniony czymś, co zajmie nas w inny sposób niż nauka. Można więc otworzyć okno i poćwiczyć, pooddychać głęboko lub wyjść na krótki spacer z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany