Łódzkie tramwaje w latach 1898-1939. Fascynujące archiwalne...

  Łódzkie tramwaje w latach 1898-1939. Fascynujące archiwalne zdjęcia. Łodzianie za nimi przepadali... [zdjęcia]

  ei24

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  1/20

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©MPK

  Tramwaje elektryczne w Łodzi ruszyły w grudniu 1898 roku. Pierwsze lata ich funkcjonowania upływały pod znakiem nieustających zatargów pomiędzy motorniczymi a furmanami, nagminnie wjeżdżającymi na tory tuż przed rozpędzonym wagonem.
  Z tego powodu doszło do kilkunastu groźnych wypadków, w których były ofiary śmiertelne. Mimo to nowy środek transportu bardzo się łodzianom spodobał. Nic dziwnego, że po pięciu latach liczba linii tramwajowych wzrosła z czterech do dziesięciu, wybudowano także nowe torowiska - m.in. do ul. Konstytucyjnej i Milscha (Kopernika).

  Tabor stanowiły w tym czasie wyłącznie wagony typu Herbrand. Przez kilka pierwszych lat wagony motorowe oznaczone były jako klasa druga, a doczepne jako pierwsza.
  Różniły się m.in. twardością siedzeń, w lepszych były też firanki. Cena biletów w klasie pierwszej wynosiła 8 kopiejek, a w klasie w drugiej 5 kopiejek. Szybko okazało się jednak, że brakuje chętnych do podróżowania pierwszą klasą i około 1910 roku zlikwidowano ją.

  W roku 1927 w Łodzi pojawiły się kolejne wagony tramwajowe - lilpopy i sanoki. Były większe od herbrandów, zabierały nawet 116 osób. W tamtych czasach w tramwajach nie było żadnego ogrzewania, a zwłaszcza zimą, co dawało się we znaki pasażerom. Na zimno narzekali także motorniczowie, których stanowisko pracy znajdowało się na odkrytych pomostach. Tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku w Łodzi było 16 linii i około 120 wagonów tramwajowych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo