Łódzkie MONOPOLIS najlepszą architekturą w Polsce! Monopolis zwycięzcą IX edycji konkursu Prime Property Prize 2020

OPRAC.:
Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Statuetkę podczas poniedziałkowej gali odebrała Anna Celichowska, członek zarządu Virako.
Statuetkę podczas poniedziałkowej gali odebrała Anna Celichowska, członek zarządu Virako.
Łódzki kompleks Monopolis zwycięzcą IX edycji konkursu Prime Property Prize 2020 w kategorii „Architektura”. Tym samym inwestycja Virako została najlepszym projektem architektonicznym roku 2020 w Polsce. A już dziś wieczorem rozstrzygnięcie MIPIM Awards 2020, czyli „Oscarów” w branży nieruchomości.

„Prime Property Prize” to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce na rynku nieruchomości komercyjnych. Jego zadaniem jest wyłonienie firm oraz projektów, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. Monopolis nominowane było w kategorii „Architektura”, w której nagroda przyznawana jest obiektom komercyjnym, wnoszącym na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej, których proces inwestycyjny zakończył się w okresie wrzesień 2019 – wrzesień 2020.

Obok Monopolis w tej kategorii nominowani zostali: Elektrownia Powiśle w Warszawie; Biura przy Warzelni, Browary Warszawskie; Chmielna 89 w Warszawie, czy Wave w Gdańsku. Wygrana w takim gronie to niezaprzeczalny sukces łódzkiego projektu.

- Monopolis to unikatowy kompleks, powstały dzięki adaptacji zabytkowych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeciego co do wielkości zespołu fabrycznego w Łodzi. Ten niepowtarzalny projekt realizowany w centrum Łodzi łączy w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. To bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych i rozpoznawalnych inwestycji w Łodzi, stanowiąca unikatową wizytówkę miasta. Wygrana w konkursie „Prime Property Prize 2020” potwierdza wyjątkowość naszej inwestycji i jest dla nas potwierdzeniem obrania właściwej drogi przy tworzeniu tego miejsca. Z ogromną radością dziękujemy jury, czytelnikom portali propertynews.pl i propertydesign.pl i wszystkim naszym zwolennikom za oddane głosy. Otrzymaliśmy wiele wyrazów sympatii, które są dla nas równie cenne, co przyznawane nagrody. Stworzyliśmy bowiem przestrzeń, która już w założeniach miała być przyjazna i otwarta na ludzi. Niezmiennie to właśnie oni są dla nas najważniejszymi recenzentami. – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Statuetkę podczas poniedziałkowej gali odebrała Anna Celichowska, członek zarządu Virako.

A już dziś wieczorem w Paryżu rozstrzygnięcie innego prestiżowego konkursu – MIPIM Awards 2020. Do tych „Oscarów” w branży nieruchomości Monopolis nominowane jest w kategorii „best mixed-use development”. Oby wygrana w „Prime Property Prize 2020” statuetka była zapowiedzią kolejnego sukcesu łódzkiego projektu na arenie międzynarodowej.

Monopolis to projekt rewitalizacyjny dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Autorem tego wyjątkowego konceptu jest uznana warszawska pracownia – Grupa 5 Architekci, a głównym projektantem Rafał Grzelewski. Nowoczesne biura z unikatowym klimatem, klub dla dzieci, teatr, ARTgaleria, muzeum poświęcone historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego oraz amfiteatr stanowią o różnorodności projektu. Na swoje siedziby te pofabryczne przestrzenie wybrały szwajcarskie firmy: Clariant i ABB oraz szwedzka firma z branży IT Digital New Agency. Dziś Monopolis staje się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc Łodzi. Jest to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Wystarczy tu wspomnieć, że dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów, wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4). Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Cały kompleks to zatem docelowo blisko 30 tysięcy mkw. realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już w trakcie realizacji.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Dodaj ogłoszenie