Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie akcenty na Festiwalu Filmowym w Gdyni

(rs)
Trwa 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wiele pokazywanych tam filmów wiele jest w jakiś sposób związanych z Łodzią.

Trzynastka po Lwy
W Konkursie Głównym jury, pod przewodnictwem Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”), będzie oceniało trzynaście filmów. Trzy zostały zrealizowane w Łodzi. W Opus Filmie, który przed rokiem rozbił bank nagród „Idą” Pawła Pawlikowskiego (kandydat do oscarowej nominacji), powstał „Obywatel” Jerzego Stuhra (wraz z nim gra Maciej Stuhr), sumujący życiowe doświadczenia z czasów PRL-u.

Studio firmuje też „Obietnicę” Anny Kazejak, dramatyczną historię nastolatków. Po długiej nieobecności Grzegorza Królikiewicza na festiwalu (w 1993 roku Złote Lwy za „Przypadek Pekosiewicza”) premierę będą miały jego „Sąsiady”, opowieść mocno osadzona w łódzkich realiach – obraz przemian i niełatwych ludzkich losów.

W konkursowej stawce są także: „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, z Tomaszem Kotem jako doktorem Religą (krążą opinie, że zagrał rewelacyjnie), „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz, „Fotograf” Waldemara Krzystka, „Miasto 44” Jana Komasy, „Onirica – Psie Pole” Lecha Majewskiego, „Kebab i horoskop” Grzegorza Jaroszuka (absolwent łódzkiej reżyserii, twórca obsypanej nagrodami etiudy „Opowieści z chłodni”), „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, „Jeziorak” Michała Otłowskiego i głośne już tytuły: „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego oraz „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego.

Czy wybór słuszny?
W konkursie jest sześć premier, cztery debiuty, ale padają pytania, dlaczego zabrakło filmu Jana Jakuba Kolskiego „Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata”, czemu nie ma „Obcego ciała” Krzysztofa Zanussiego, co z „Hiszpanką” Łukasza Barczyka (znaczna część zdjęć powstała w Łodzi), dlaczego nie zmieściły się „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego...

Dla filmów z pogranicza gatunków nowy szef festiwalu zaproponował sekcję „Inne spojrzenie”. Trafiły tam cztery tytuły, w tym „Małe stłuczki” Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin (nakręcone w Łodzi przez studentów Wydziału Montażu łódzkiej Filmówki) i „Heavy mental” Sebastiana Buttnego (debiut fabularny absolwenta reżyserii).

Spośród 25 etiud w Konkursie Młodego Kina dziewięć powstało w PWSFTviT.

Udział w festiwalu ma także Muzeum Kinematografii. W Muzeum Miasta Gdyni łódzka placówka prezentuje ekspozycję „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” oraz związane z nią wydawnictwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany