Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka firma stworzyła urządzenie do szybkiego pomiaru temperatury u ludzi

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions stworzyli QuickTemp - bezdotykowy i bezobsługowy detektor gorączki - który może posłużyć w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Z rozwiązania jako pierwsi skorzystali pacjenci pogotowia ratunkowego, któremu firma przekazała urządzenie nieodpłatnie.WIĘCEJ NA KOLEJNYM ZDJĘCIU
Naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions stworzyli QuickTemp - bezdotykowy i bezobsługowy detektor gorączki - który może posłużyć w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Z rozwiązania jako pierwsi skorzystali pacjenci pogotowia ratunkowego, któremu firma przekazała urządzenie nieodpłatnie.WIĘCEJ NA KOLEJNYM ZDJĘCIU Przemyslaw Swiderski
Naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions stworzyli QuickTemp - bezdotykowy i bezobsługowy detektor gorączki - który może posłużyć w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Z rozwiązania jako pierwsi skorzystali pacjenci pogotowia ratunkowego, któremu firma przekazała urządzenie nieodpłatnie.

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że pomiar temperatury ciała staje się niezwykle istotnym elementem oceny stanu pacjenta. Dotychczasowe metody wymuszały osobisty kontakt pielęgniarki z chorym niosąc za sobą ryzyko skażenia osoby dokonującej pomiaru, nawet pomimo prawidłowego zastosowania środków ochrony osobistej. Urządzenie QuickTemp, umieszczone przy wejściu do zespołu poradni Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, pozwala na szybką identyfikację osób gorączkujących. Dzięki temu możliwe jest wczesne ograniczenie kontaktu chorego z innymi osobami przebywającymi w placówce oraz bezzwłoczne wdrożenie właściwych procedur - wyjaśnia rat. med. Adam J. Stępka z WSRM Łódź.

QuickTemp to niewielkich rozmiarów automatyczna stacja diagnostyczna do pomiaru temperatury ciała, która alarmuje w przypadku wykrycia odstępstw od normy. Rozwiązanie jest przeznaczone do użytku wewnątrz budynków i z powodzeniem może być stosowane w szpitalach, zakładach pracy czy miejscach użyteczności publicznej. Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości 50 cm, a przy tym jest bezpieczny gdyż nie wymaga udziału personelu. Informacje i wynik pomiaru prezentowane są w czytelny sposób na dużym ekranie urządzenia. W ciągu minuty jest on w stanie zmierzyć temperaturę u 10 osób.

Pomysł na stworzenie rozwiązania pojawił się w naszych głowach w marcu, kiedy ruszyła społeczna kwarantanna. Postanowiliśmy wykorzystać technologię zastosowaną w innym z naszych wynalazków - rozwiązaniu dla hodowców trzody chlewnej. Konieczne było dostosowanie algorytmu do pomiaru temperatury ludzi, rozwinięcie interfejsu oraz rozszerzenie o potrzebne czujniki. Po 3 tygodniach pracy powstał pierwszy QuickTemp - komentują Paweł Kielanowski i Łukasz Adamek z firmy Smart Soft Solutions.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany