Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź/ Wynalazek, który może być przełomem w leczeniu białaczki limfocytowej

(lb)
Dr Ida Franiak-Pietryga (z prawej) z prof. dr hab. Marią Bryszewską.
Dr Ida Franiak-Pietryga (z prawej) z prof. dr hab. Marią Bryszewską. Grzegorz Gałasiński
39-letnia doktor Ida Franiak-Pietryga ze szpitala im. M. Kopernika wraz ze współpracownikami wynalazła sposób na pokonanie nieuleczalnej odmiany białaczki - przewlekłej białaczki limfocytowej.

- Wykorzystaliśmy nanocząstki, tak małe, że nie do obejrzenia pod mikroskopem, aby zmobilizowały komórki białaczkowe do samobójczej śmierci - tłumaczy w prosty sposób mechanizm odkrycia.
W trakcie badań od 80 do 90 procent komórek białaczkowych pobranych z organizmu pacjenta zostało unieszkodliwionych. Jednocześnie okazało się, że zastosowane nanocząstki nie są toksyczne dla komórek zdrowych.
Sukces, jak podkreśla dr Ida Franiak-Pietryga, jest zasługą wielu osób, m.in. jej opiekuna - prof. dr hab. Marii Bryszewskiej, kierownika Katedry Biofizyki Ogólnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ oraz prof. dr n. med. Tadeusza Robaka, kierownika Kliniki Hematologii w "Koperniku".
Dr Ida Franiak-Pietryga otrzymała na Międzynarodowych Targach Wynalazczości "Concours Lepine 2013", które odbyły się w maju w Paryżu, złoty medal. Zespół opatentował zastosowanie nanocząstek. Ochrona patentowa przyznana jest na 10 lat na terytorium Polski. Obecnie zespół poszukuje środków finansowych na rozszerzenie patentu na kraje Europy, USA, Chiny, Japonię. Na bazie odkrycia rozpoczną się badania nad wyprodukowaniem leku, który pokona białaczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany