Łódź to miasto meneli! - Bogusław Linda o naszym mieście! [zdjęcia z planu]

(rs)
Grzegorz Gałasiński
- Łódź filmowa umarła, była Wytwórnia, klan ludzi... Łódź straciła kulturę, to miasto meneli! - tak Bogusław Linda odpowiedział dziś na pytanie o Łódź, gdzie obecnie pracuje na planie filmowym "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

KSW 32 TRANSMISJA NA ŻYWO STREAM [GDZIE OBEJRZEĆ]

WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015. KTO PROWADZI W WYBORACH

Do końca października Andrzej Wajda będzie pracował w Łodzi. Dobiegają końca zdjęcia do „Powidoków”, filmu o Władysławie Strzemińskim, który zapowiadał od lat. Sztandarową postać w sztuce awangardowej lat 20. i 30. XX wieku gra Bogusław Linda. - Pracował ze mną przy „Dantonie” i „Panu Tadeuszu – przypomina reżyser. - W nim jest jakiś dobry duch, chciałem z nim jeszcze raz pracować. Jemu się wierzy.

Z pełnej dramatycznych sytuacji historii Strzemińskiego (podczas I wojny stracił nogę, rękę , nie widział na jedno oko) na ekranie ożyją lata 1948 – 52. - Ten czas gdy ostro wkroczył socrealizm – mówi Wajda. - Miał dużą grupę studentów. Chciałem pokazać, jak krok po kroku zbliża się do śmierci.

W scenariuszu nie ma żony artysty, rzeźbiarki Katarzyny Kobro, jest tylko córka, Nika, którą gra 13-letnia Bronisława Zamachowska ( reżyser określa: „ona jest bardzo wyrazista”).W obsadzie są także m..in.: Zofia Wichłacz, Aleksandra Justa, Maria Samotiuk, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski. Mariusz Banaszewski.

Łódzkie zdjęcia (za kamerą Paweł Edelman) będą w ulicznych przestrzeniach m.in. na Wólczańskiej, przy Zielonej, na Włókiennicze,j Roosevelta, Sienkiewicza, a także w Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36.
Premierę Andrzej Wajda zapowiada w Łodzi, na początku przyszłego roku. „Powidoki” są filmem którego prezentacja przypadnie w roku 90 urodzin Mistrza.

SALETA ADAMEK GDZIE TRANSMISJA LIVE STREAM

[ZOBACZ TEŻ FILM Anna Głogowska: Najlepsze wywiady powstają w zacisznych miejscach (autor )

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Anna Głogowska: Najlepsze wywiady powstają w zacisznych miejscach (autor )