1/4
Łódź przygotowuje się do ewentualnego strajku nauczycieli,...

Łódź przygotowuje się do ewentualnego strajku nauczycieli, dla którego poparcie zadeklarowało ponad 90 procent szkół i przedszkoli.

Biorąc pod uwagę prawdopodobny paraliż systemu opieki i edukacji najmłodszych, ustalono, że w mieście zostanie otwartych kilkanaście placówek, które zapewnią opiekę przedszkolakom oraz uczniom klas I-III szkół podstawowych. Taką decyzję podjął sztab kryzysowy, powołany przez wiceprezydenta Tomasza Trelę.
- Będą to obiekty sportowe i instytucje kultury i już w tym tygodniu podamy ich listę oraz godziny funkcjonowania rodzicom – zapowiedział. - Musimy być gotowi, choć dotąd nie wiemy, ile placówek zostanie zamkniętych. Może okazać się, że mimo strajku, pojedyncze osoby będą w przedszkolach czy szkołach świadczyć opiekę nad dziećmi i wtedy tych dodatkowych miejsc nie będzie potrzeba aż tak dużo.
Druga niezwykle istotna kwestia to egzamin gimnazjalny. W razie strajku, miasto rozważa przeprowadzenie go w kilku największych szkołach, pod okiem komisji złożonych przede wszystkim z dyrektorów szkół. W największych salach gimnastycznych mogłoby pomieścić się nawet po kilkuset uczniów. Takimi salami dysponują np. SP 205 przy ul. Dąbrówki, zespoły szkół przy ul. Czajkowskiego, Czernika czy Stawowej. Ponad 4100 gimnazjalistów z różnych szkół, zostałoby przydzielonych do poszczególnych placówek, gdzie komisje będą nadzorować właściwy przebieg egzaminów.

Czytaj na kolejnym slajdzie

2/4
- Wystąpiliśmy w piątek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej...
fot. Magdalena Jach


- Wystąpiliśmy w piątek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z pytaniem, czy takie rozwiązanie w ogóle jest możliwe i zgodne z prawem – mówi Tomasz Trela. - Oczekujemy odpowiedzi i jeśli będzie ona pozytywna, będziemy wskazywać miejsca, informować rodziców, prosić dyrektorów o skompletowanie składu komisji egzaminacyjnych – słowem zrobimy wszystko, by egzamin mógł się odbyć.
Dyrektor OKE w Łodzi Danuta Zakrzewska pytanie miasta skierowała do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdyż nie posiada kompetencji, by decydować w takiej sytuacji. Jednak zgodnie z procedurami uczeń powinien zdawać egzamin w szkole, w której się uczy.
Strajk nauczycieli został zapowiedziany na 8 kwietnia i jest bezterminowy. Jednak wciąż nie wiadomo, ile osób w każdej placówce go podejmie, a ile pozostanie gotowych do podjęcia pracy.

Wiele osób – w tym związkowcy, samorządowcy, rodzice – wyrażało nadzieję, że rozmowy z rządem pozwolą strajku uniknąć. Jak na razie jednak nic na to nie wskazuje.

Czytaj na kolejnym slajdzie

3/4
Oświatowe związki zawodowe rozważały propozycje, jakie 1...
fot. Magdalena Jach

Oświatowe związki zawodowe rozważały propozycje, jakie 1 kwietnia przed południem przedstawił rząd. Wśród pięciu zaprezentowanych przez Beatę Szydło są: przyspieszenie podwyżki ze stycznia 2020 na wrzesień 2019, dodatkowe środki dla nauczycieli rozpoczynających pracę, skrócenie stażu dla nauczyciela stażysty, zmiany w ocenianiu przy awansie zawodowym oraz określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo (kilkaset złotych dla nauczyciela).
Związkowcy podkreślają, że to powtórzenie propozycji z lutego z małym wyjątkiem czyli skróceniem stażu dla nauczyciela stażysty do 9 miesięcy. Dlatego nie aprobują propozycji przedstawionych przez rząd. Rozmowy zostały przerwane do jutra do godziny 8.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz, poinformował, że na razie nie ma przesłanek do dyskusji o powstrzymaniu się od strajku.
- Te postulaty, które położyliśmy na stole nie zostały przez stronę rządową skonsumowane, pozostaje nam więc liczyć na przełom w dniu jutrzejszym, mamy nadzieję, że strona rządowa dostrzega powagę sytuacji – powiedział.
Beata Szydło powiedziała, że związkowcy zaakceptowali cztery w pięciu propozycji. Rozbieżności dotyczą jednak wciąż wysokości podwyżek.
Oświatowa Solidarność poinformowała, że jeśli postulat 15 procent waloryzacji zostanie spełniony nie będzie robić problemów by podpisać porozumienie z rządem.

W negocjacjach uczestniczą między innymi: wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Stronę związkową reprezentują: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias i szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

4/4
Łódź szykuje się do strajku nauczycieli: co z dziećmi, co z egzaminami?
fot. Magdalena Jach
Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na shownews.pl

Polecamy

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Wypoczynek nad wodą. W Łodzi otwierają się odkryte pływalnie i miejskie kąpieliska

Wypoczynek nad wodą. W Łodzi otwierają się odkryte pływalnie i miejskie kąpieliska

Zaczyna się drogowa rewolucja na Retkini. Dwa nowe przejścia

Zaczyna się drogowa rewolucja na Retkini. Dwa nowe przejścia

Zobacz również

Gwiazdy sportu na nowojorskim wybiegu. Poznasz wszystkich? - ZDJĘCIA Oceńcie sami

Gwiazdy sportu na nowojorskim wybiegu. Poznasz wszystkich? - ZDJĘCIA Oceńcie sami

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA

Juwenalia czas zacząć. Barwny pochód przeszedł Piotrkowską ZDJĘCIA