Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Jest zgoda Rady Miejskiej na sprzedaż zabytkowych famuł przy ulicy Ogrodowej 26 i 28 z obniżoną bonifikatą

Marcin Darda
Marcin Darda
To już pewne. Famuły przy ulicy Ogrodowej 26 i 28 zostaną wystawione na sprzedaż. Nie było chętnych na rewitalizację w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
To już pewne. Famuły przy ulicy Ogrodowej 26 i 28 zostaną wystawione na sprzedaż. Nie było chętnych na rewitalizację w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Archiwum DŁ
Legendarne famuły przy ulicy Ogrodowej zostaną wystawione na sprzedaż. Większość Rady Miejskiej Łodzi dała zgodę na zbycie zabytkowych nieruchomości z bonifikatą obniżoną do 25 procent.

Zabytkowe famuły na sprzedaż

Na sprzedaż zostaną wystawione działki z famułami pod adresami Ogrodowa 26 i 28. Pod koniec XIX wieku budowę trzech wielkich domów robotniczych sfinansował jeden z najbardziej znanych łódzkich fabrykantów Izrael Poznański. Teraz dwie famuł zostaną sprzedane. Dlaczego?

Na partnerstwo publiczno-prywatne chętnych brak

Wszystkie obiekty znalazły się poza terenem obszarowej rewitalizacji miasta, stąd plan sprzedaży jednej famuły pojawił się jeszcze w 2015 r., acz wówczas go zaniechano, by obiekt - a później kolejne - przejęła Łódzka Spółka Infrastrukturalna. ŁSI miała znaleźć inwestorów, którzy podjęliby się rewitalizacji sypiących się budynków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jeszcze w 2021 roku, wedle zapowiedzi wiceprezydenta Adama Pustelnika z 2021 r. po remoncie prócz mieszkaniowej, famuły miały zyskać "wszystkie funkcje jakie zna rynek komercyjny", które znakomicie uzupełnią ofertę sąsiedniej, zrewitalizowanej Manufaktury. Miała to być największa rewitalizacja z udziałem prywatnego kapitału w skali kraju. Nic z tego jednak nie wyszło, postępowanie unieważniono, a na sesję Rady Miejskiej 30 sierpnia trafił projekt uchwały o wyrażenie zgody na sprzedaż.

Ile warte są nieruchomości przy Ogrodowej?

Kompleks do sprzedaży - Ogrodowa 26 i 28 - rzeczoznawca wycenił na 54 mln 263 tys. zł., a wartość obiektów zabytkowych to nieco ponad 6 mln zł i gdyby ta w przetargu famuły sprzedano za tę cenę, bonifikata wyniesie około 1,5 mln zł., bo w uchwale ustawową bonifikatę wynoszącą 50 proc., zmniejszono do 25 proc. Zgodę za sprzedaż dał także Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przeciw sprzedaży głosowało tylko dwóch obecnych sali radnych opozycyjnego klubu PiS. Famuła pod adresem Ogrodowa 24 sprzedana nie zostanie, bo na jej rewitalizację ŁSI finansowanie znalazła, podpisano już umowę z wykonawcą inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany