Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w kraju, ale staje się bardziej przyjazna kierowcom

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Łódź staje się miastem coraz bardziej przyjaznym kierowcom. Taki wniosek płynie z raportu serwisu oponeo.pl, który powstał przy współpracy z yanosik.pl. Z kolei ranking TomTom Traffic Index pokazuje, że Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce i pod tym względem jest na 15. miejscu na świecie.

Ranking oponeo.pl powstał na podstawie porównania danych z miast w siedmiu kategoriach. Punktowane były: liczba kolizji, prędkość jazdy, parkowanie, ceny paliw, koszt wymiany opon, cena ubezpieczenia OC i infrastruktura dla samochodów elektrycznych. Dane pochodzą z 2018 roku.

W zestawieniu miast powyżej 300 tys. mieszkańców najwyżej w rankingu znalazł się Lublin. Kolejne miejsca zajęły Szczecin i Gdańsk. Łódź z Krakowem znalazły się ex-aequo na czwartym miejscu. Ranking zamyka Warszawa. Wśród miast do 300 tys. mieszkańców najbardziej przyjazne kierowcom są Kielce, a tabelę zamyka Gdynia.

Czwarte miejsce Łodzi jest powtórzeniem wyniku z poprzedniego roku. Dwa lata temu Łódź była szósta.

Pod względem liczby kolizji Łódź znalazła się na trzecim miejscu. Najmniej takich zdarzeń było we Wrocławiu i Szczecinie. W rankingu ujęto kolizje w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W kategorii prędkości poruszania się po miastach wygrała Łódź. Po Łodzi i Szczecinie jeździ się ze średnią prędkością 44 km/h. Łódź wypada gorzej jeśli chodzi o prędkość w centrum. Tu zmierzono 32 km/h. Szybciej po centrum jeździ się w Gdańsku - 33 km/h. Autorzy rankingu zwracają uwagę, że po centrum Łodzi jeździ się coraz szybciej. Dwa lata temu było to niespełna 28 km/h, rok temu 29 km/h, a obecnie 32 km/h.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Po względem opłat za parkowanie Łódź jest w środku stawki. Najkorzystniejsze rozwiązania są w Szczecinie. Łódź znalazła się też w środku pod względem stawek za ubezpieczenie. Autorzy opracowania wymyślili pana Karola, który ma trzy popularne samochody i sprawdza ceny w czterech wiodących firmach. Najtaniej wypadł Lublin, najgorzej Wrocław. Łódź wypadła najlepiej pod względem cen paliw, ale była w ogonie porównując średnie ceny wymiany opon. Zajęła ostatnie miejsce w kategorii infrastruktury dla samochodów elektrycznych. Okazało się, że w Łodzi jedna stacja ładowania przypada na 27 km2. Najlepsza była Warszawa, gdzie stacja przypada na 7 km2.

Ostatni ranking TomTom Traffic Index nie jest dla Łodzi korzystny. Zbadano, ile czasu tracą kierowcy w korkach w 403 miastach z 56 krajów. Najbardziej zakorkowany jest Bombaj. Łódź znalazła się na 15. miejscu. Kraków jest na pozycji 26. Najkrócej staliśmy w korkach 1 kwietnia ubiegłego roku, a najdłużej 16 marca.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Materiał oryginalny: Łódź jest najbardziej zakorkowanym miastem w kraju, ale staje się bardziej przyjazna kierowcom - Dziennik Łódzki

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iwan z Ukrainy

Nic tylko wyprowadzam się z Łodzi. To miasto bez przyszłości

G
Gość
2019-06-06T10:19:38 02:00, Jan:

Takich bzdur dawno nie czytałem, Łódź umiera od kilku lat. Szybkie wyludnienie, sklepy się zamykają, firmy przenoszą poza granice miasta, a turystyka to Ukraina i inna migracja. Niedługo będziemy punktem na mapie który każdy pedzie omijał. Tak to polityka władzy.

Podaj pomysły na poprawę sytuacji. Czym i jak przyciągnąć do Łodzi?

G
Gość
2019-06-05T12:53:55 02:00, Kubuś:

Będą Woonerfy

Nie będzie samochodów

Nie będzie korków

2019-06-05T13:34:51 02:00, Gość:

Nie chcemy wąskich ulic . Łódź ma być przejezdna. Koniec z maniera wąskich ulic. A i statystyki się poprawią. I poprawić sygnalizacje świetlne. Bo ten niby centralny system zarządzania światłami wciąż słabo, jeśli w ogóle działa.

2019-06-05T15:06:22 02:00, Gość:

tam mieszkaja ludzie ...ty wez sobie na tej wsi poszerz ulice pod domem i pusc 15 tys aut ryjacych ci leb halasem to zaczniesz spiewac inaczej.

2019-06-05T16:00:26 02:00, ...:

To się przeprowadź na wieś tam skąd twoja stara przyjechała

Łódź ma być przejezdna. A na razie jest coraz gorzej. Ciągłe zwężanie remontowanych, a nie modernizowanych! ulic to nie jest dobry pomysł. I poza tym te zmiany są mierne, nic nie jest zrobione z klasą, jak przystało na duże miasto w środku Europy. I te wysokie krawężniki , jak w Turcji. Koszmar

J
Jan

Takich bzdur dawno nie czytałem, Łódź umiera od kilku lat. Szybkie wyludnienie, sklepy się zamykają, firmy przenoszą poza granice miasta, a turystyka to Ukraina i inna migracja. Niedługo będziemy punktem na mapie który każdy pedzie omijał. Tak to polityka władzy.

...
2019-06-05T21:51:53 02:00, A może to...:

Zacznijmy od nie wiarygodności łódzkiego samorządu w bezgranicznym promowaniu roweru zawsze i wszędzie, czy pani Zdanowska jeździ po lodzi rowerem? Nie, ona jeździ Mazda 626, fakt że z kierowcą, to już 2 osoby. Czy jeździ chociaż rowerem po piotrkowskiej, deptaku lodzi i parku kulturowym? Nie, ona jeździ Mazda 626. Czy jej zastępcy jeżdżą po lodzi rowerem, wszędzie, czy jeżdżą po piotrkowskiej rowerem, tylko? Nie oni jeżdżą tam samochodami. Oni nawet maja przywileje, których nie mają inni kierowcy. Więc po co te farma ony, ta ściema rowerowa? Ah tak, załatwiają ważne sprawy. A czy przedsiębiorca nie załatwia ważnych spraw, czy rodzic nie załatwia ważnej sprawy zawozac małe dziecko w foteliku? To tamta sprawa jest ważna, a ta nie? Że załatwiają dla miasta? Właśnie widać jak załatwiają sprawy remontów. Mam taką myśl, że to celowa praktyka, zmeczyc, zniechęcić do samochodu, uniemożliwić. A skutek, miasto się cofa, bo kolejnym ludziom się tu nie opłaca, tu się nie da zarobić. Tu ciężko żyć. Ale nie, teraz się będą zajmować sprawami kraju zamiast miastem. To daje rade, proszę startować do Sejmu i zostawić to umeczone miasto

Niee sołtysowa zamkła ulicę w okolicy chaty żeby mieć dobry wyjazd! Hankę za mur!

G
Gość

Środki komunikacji publicznej nafaszerowane są zabójczymi mikrofalami ze smartfonów, uważajcie na to, do czego wsiadacie! Wkrótce będzie jeszcze gorzej, gdy wprowadzą rakotwórczą sieć anten 5G!

A
A może to...

Zacznijmy od nie wiarygodności łódzkiego samorządu w bezgranicznym promowaniu roweru zawsze i wszędzie, czy pani Zdanowska jeździ po lodzi rowerem? Nie, ona jeździ Mazda 626, fakt że z kierowcą, to już 2 osoby. Czy jeździ chociaż rowerem po piotrkowskiej, deptaku lodzi i parku kulturowym? Nie, ona jeździ Mazda 626. Czy jej zastępcy jeżdżą po lodzi rowerem, wszędzie, czy jeżdżą po piotrkowskiej rowerem, tylko? Nie oni jeżdżą tam samochodami. Oni nawet maja przywileje, których nie mają inni kierowcy. Więc po co te farma ony, ta ściema rowerowa? Ah tak, załatwiają ważne sprawy. A czy przedsiębiorca nie załatwia ważnych spraw, czy rodzic nie załatwia ważnej sprawy zawozac małe dziecko w foteliku? To tamta sprawa jest ważna, a ta nie? Że załatwiają dla miasta? Właśnie widać jak załatwiają sprawy remontów. Mam taką myśl, że to celowa praktyka, zmeczyc, zniechęcić do samochodu, uniemożliwić. A skutek, miasto się cofa, bo kolejnym ludziom się tu nie opłaca, tu się nie da zarobić. Tu ciężko żyć. Ale nie, teraz się będą zajmować sprawami kraju zamiast miastem. To daje rade, proszę startować do Sejmu i zostawić to umeczone miasto

G
Gość

Żądamy kary więzienia dla tego, który zamknął ulicę Północną

G
Gość

O, widać cała masę trolli - pedalarzy...

G
Gość

ogolnie widać, że wieśniacy nigdy nie zrozumią miasta. Wiejska mentalność kontra europejskie miasto. Karygodny jest, ze jest taka ilość aut w Śródmieściu Łodzi, to musi być zakazane jak w normalnym gęsto zabudowanym mieście.

G
Gość
2019-06-05T09:25:03 02:00, Włodarzom:

wydaje się, że wszyscy przesiądą się do komunikacji miejskiej. Jeździłem nią przez całą szkołę średnią, później na politechnikę, a teraz nie mam zamiaru. Kiedy wsiadam do swojego klimatyzowanego auta, interesują mnie wyłącznie brzmienia Schönberga czy Offenbacha.

2019-06-05T15:09:44 02:00, Gość:

i tu wlasnie jest problem. Bo w 4 literach masz innych ktorzy musza wdychac smrod spalin i sluchac halasu twojego nowego boga. Stad wlasnie ogranicza siw ruch w waskiej zabudowie czyli tak powinno byc w Lodzi. Tak..przez m.in. ciebie.

2019-06-05T15:28:53 02:00, Gość:

Żartobliwie, aczkolwiek miałem na myśli inny problem. Nasze społeczeństwo wzbogaciło się znacznie później niż w zachodniej europie i chce z tych owoców swojej pracy korzystać, czego nie rozumieją poniekąd włodarze.

co to za bzdety? a jak ktoś się wzbogacił i ma apartament w Sródmiesciu to co? Zanim zaczniesz bzdety gadać pomyśl szerzej niż maska twojego boga samochodu.

G
Gość
2019-06-05T09:25:03 02:00, Włodarzom:

wydaje się, że wszyscy przesiądą się do komunikacji miejskiej. Jeździłem nią przez całą szkołę średnią, później na politechnikę, a teraz nie mam zamiaru. Kiedy wsiadam do swojego klimatyzowanego auta, interesują mnie wyłącznie brzmienia Schönberga czy Offenbacha.

2019-06-05T15:09:44 02:00, Gość:

i tu wlasnie jest problem. Bo w 4 literach masz innych ktorzy musza wdychac smrod spalin i sluchac halasu twojego nowego boga. Stad wlasnie ogranicza siw ruch w waskiej zabudowie czyli tak powinno byc w Lodzi. Tak..przez m.in. ciebie.

2019-06-05T16:12:48 02:00, Gość:

Nikt ci nie każe wdychać spalin. Zawsze możesz wyprowadzić się na wieś. Poza tym trochę dziwne, że aktywistom antysamochodowym przeszkadza hałas samochodów, za to hałas i drgania od tramwajów są ich zdaniem w porządku...

pewnie w tym swoim wiejskim wychowaniu nie pojmujesz, że miasto jest do mieszkania o wiele bardziej niż wies. Ale jak się ma silnik zamiast rozumu to tego nie pojmiesz. Idz wypucuj swoje autko na polu

Ł
Łodziak

Łódź to przykład jak można beznadziejnie tym miastem rządzić. Zobaczcie Katowice, Wrocław, a tam też rządzi PO.

G
Gość

5G to PODSTĘP! Te anteny będą masowo zabijać ludzi! Patrzą na kasę a nie na Wasze bezpieczeństwo.

G
Gość
2019-06-05T09:25:03 02:00, Włodarzom:

wydaje się, że wszyscy przesiądą się do komunikacji miejskiej. Jeździłem nią przez całą szkołę średnią, później na politechnikę, a teraz nie mam zamiaru. Kiedy wsiadam do swojego klimatyzowanego auta, interesują mnie wyłącznie brzmienia Schönberga czy Offenbacha.

2019-06-05T15:09:44 02:00, Gość:

i tu wlasnie jest problem. Bo w 4 literach masz innych ktorzy musza wdychac smrod spalin i sluchac halasu twojego nowego boga. Stad wlasnie ogranicza siw ruch w waskiej zabudowie czyli tak powinno byc w Lodzi. Tak..przez m.in. ciebie.

Nikt ci nie każe wdychać spalin. Zawsze możesz wyprowadzić się na wieś. Poza tym trochę dziwne, że aktywistom antysamochodowym przeszkadza hałas samochodów, za to hałas i drgania od tramwajów są ich zdaniem w porządku...

Dodaj ogłoszenie