Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lilie w ogrodzie to niezwykłe rośliny. Wyglądają jak prawdziwe gwiazdy, pasują wszędzie

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Lilie pięknie prezentują się w ogrodzie.
Lilie pięknie prezentują się w ogrodzie. Grzegorz Gałasiński
Lilie to niezwykle proste w uprawie i wdzięczne rośliny ogrodowe. Można je sadzić przez cały sezon, jeśli jednak posadzimy je w drugiej połowie lata lub jesienią zakwitną w przyszłym sezonie. Do wyboru jest kilka ciekawych gatunków i dziesiątki odmian.

Lilie to rośliny cebulowe, które charakteryzują się dużymi kielichowymi kwiatami, usytuowanymi na wysokich, sztywnych łodygach. czasem z jednej łodygi wyrasta kilka mniejszych i na nich znajduje się kwiat, czasem kwiaty wychodzą z głównej łodygi. Doskonale nadają się do sadzenia w gruncie jak i w donicach. Czasem wymagają podpory, choć z reguły łodygi mają silne i sztywne. Kwiaty są zebrane w grona lub baldachy. To wyjątkowo efektowna roślina do każdego ogrodu.

Jakie lilie wybrać do ogrodu?

Najliczniejszą grupę tych kwiatów stanowią lilie azjatyckie, które mają kolory jaskrawe, pastelowe, nakrapiane. Są odporne na choroby i niezwykle popularne. Zwykle, gdy kupujemy lilie bez nazwy (w supermarketach i marketach ogrodniczych) najpewniej będą to lilie azjatyckie. Są to odmiany mocno pachnące.

Ponadto rozróżniamy lilie:

  • trąbkowe - charakterystyczne kwiaty w kształcie podłużnego lejka są najczęściej dwukolorowe, inne od wewnętrznej i inne od zewnętrznej strony płatków.
  • amerykańskie - duże i silne rośliny, kwiaty mają najczęściej w czarne kropki. Idealne do miejsc ocienionych.
  • botaniczne - pierwotne odmiany pochodzące z natury takie jak lilia tygrysia lub złotogłów.
  • drzewiaste - to największe lilie jakie można posadzić w ogrodzie. Są imponujące. Na wysokich łodygach (do 200 cm) pojawiają się kwiaty wielkości talerza. Na jednej łodydze pojawia się od kilku do kilkunastu kwiatów o intensywnym zapachu. Kwiaty mają różny kształt od bardziej lejkowatego po rozłożysty. Kolory od jasnych po bardzo intensywne burgundowe, niemal czarne. Wraz z upływem lat cebule stają się coraz mocniejsze i wyrastają z nich coraz bardziej okazałe rośliny.

Pielęgnacja i nawożenie lilii

Lilie wymagają regularnego nawożenia. U progu wiosny warto zasilić je nawozem bogatym w azot, który pobudzi wzrost roślinny. W czasie wzrostu potrzebny jest nawóz mineralny bogaty w fosfor, magnez i potas, które sprzyjają kwitnieniu. Doskonale nadają się gotowe preparaty dostępne w sklepach. Często przeznaczone do konkretnych gatunków roślin.

Ważne jest by sadzić lilie w miejscach słonecznych, a w czasie silnych wiatrów dodawać podpory. Co 4-5 lat warto rozrośnięte cebule wykopać, podzielić i przenieść na nowe stanowisko.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany