Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leila i JJ pomagają niewidomym w Łodzi. Psy asystujące w Łodzi skończyły dwuletni kurs dla czworonożnych opiekunów

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wolontariusze, szkoleniowcy i nowi opiekunowie psów asystujących po skończonej akcji.
Wolontariusze, szkoleniowcy i nowi opiekunowie psów asystujących po skończonej akcji. Małgorzata Michalska/Grafika A4-STUDIO
Dwa lata trwało w Łodzi szkolenie labradorów z poznańskiej Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik. Czworonogi Leila i JJ z certyfikatem psa asystującego trafiły już pod opiekę łodzian, którzy ich potrzebują, by normalnie funkcjonować. Fundacja szuka w Łodzi kolejnych wolontariuszy do opieki nad szczeniakami.

Jesienią 2021 roku i wiosną 2022 roku w Łodzi przedstawiciele poznańskiej fundacji znaleźli wolontariuszy, którzy postanowili bezinteresownie przez 12 miesięcy zająć się szczeniętami: Leilą, Figą, Bono, JJ i lnayą. Rola wolontariuszy nie ogranicza się jednak do wychowywania psiaków – opiekunowie ze swoimi podopiecznymi nieustannie szlifowali umiejętności niezbędne w pracy psów przewodników i psów asystujących.

Nie ma co ukrywać – psy podczas treningów wzbudzają zainteresowanie przechodniów, dlatego wolontariusze bardzo często opowiadają spotkanym ludziom o pracy zwierząt, o tym, jak należy zachować się wobec osoby niewidomej prowadzonej przez psa przewodnika, jak bardzo dzięki tym zwierzakom zmienia się życie osób z niepełnosprawnością - tłumaczą przedstawiciele fundacji.

zobacz zdjęcia:

https://expressilustrowany.pl/leila-i-jj-pomagaja-niewidomym-w-lodzi-psy-asystujace-w-lodzi-skonczyly-dwuletni-kurs-dla-czworonoznych-opiekunow/ga/c14-17700977/zd/68846217?

Tym samym łodzianie stali się ambasadorami Fundacji szerząc w lokalnej społeczności wiedzę na temat psów asystujących. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i instruktora zostały wyszkolone dwa psy przewodniki wspierające osoby z niepełnosprawnością z Łodzi. Leila i JJ, psy przewodniki osób niewidomych, ułatwiają poruszanie się po mieście pani Renacie i panu Kasprowi.

Labradory do zdań specjalnych

Szkolenie psa przewodnika, czy psa dla osoby z zespołem stresu pourazowego PTSD oraz cierpiące na zaburzenia lękowe, trwa blisko dwa lata. Pierwsze 12 miesięcy życia takiego labradora polega na wychowaniu szczeniaka. Wolontariusz uczy je posłuszeństwa, podstawowych komend i funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Przez około 12 miesięcy psiaki wraz ze swoimi tymczasowymi opiekunami uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów. Na tych zajęciach labradory zdobywają takie umiejętności jak wsiadanie i wysiadanie z pojazdów komunikacji miejskiej i pociągów, jeżdżenie ruchomymi schodami. Ten okres życia adeptów na psa przewodnika wieńczy egzamin. Psiaki, które zaliczą sprawdzian, rozpoczynają półroczny trening z zawodowym trenerem.

Sześć miesięcy to wystarczający czas, by instruktorzy mogli obserwować zachowanie psa w różnych codziennych sytuacjach i oceniać jego predyspozycje do roli pełnienia w przyszłości funkcji psa przewodnika. Instruktorzy zapoznają zwierzęta z komendami przydatnymi podczas bezpiecznego poruszania się z osobą z dysfunkcją wzroku. Pies uczy się zaznaczania krawężników przy przechodzeniu przez ulicę czy początku oraz końca schodów. Istotne, by umiał również prowadzić, omijając zarówno pionowe, jak i poziome przeszkody, wskazywać wolne miejsce w autobusie, a także sygnalizować, gdzie znajdują się drzwi. Dopiero po kursie i zdaniu ostatniego, najważniejszego egzaminu, adepci otrzymują certyfikat psa przewodnika i trafiają do nowych opiekunów – osób niewidomych lub niedowidzących.

Fundacja rozgościła się w Łodzi

Rola fundacji nie kończy się w momencie przekazania psa asystującego czy psa przewodnika. Przez ponad tydzień najpierw w Poznaniu, a później już w Łodzi nowi opiekunowie wraz z psiakami uczą się wspólnej pracy bazującej na wzajemnym zaufaniu. To zaufanie jest szczególnie ważne w przypadku psów przewodników i osób z dysfunkcjami wzroku – bez niego taki duet nie będzie w stanie dobrze pracować. Osoby korzystające z pomocy psa asystującego mogą liczyć na wsparcie instruktora przez cały okres pracy psa to jest około 8 lat.

Fundacja Labrador chce w dalszym ciągu rozwijać swoją działalność w Łodzi. Bez wsparcia łodzian wolontariuszy nie będzie możliwe wsparcie osób z niepełnosprawnością z Łodzi. Dlatego serdecznie zachęcamy do kontaktu kochających psiaki mieszkańców tego miasta, którzy na okres około 12 miesięcy stworzą ciepły, kochający dom dla szczeniąt cudownych labradorów. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do Natalii z Fundacji Labrador – [email protected], 601 832 392.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany