Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwitną jabłonie i rododendrony. W Łodzi ogrodnicy ze zdumieniem obserwują rośliny kwitnące w listopadzie

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W ogrodzie koło Łodzi zakwitła jabłonka.
W ogrodzie koło Łodzi zakwitła jabłonka. Grzegorz Gałasiński
W kalendarzu niemal połowa listopada, ale aura za oknem przeczy temu. Wysokie temperatury, słońce i regularne opady deszczu sprawiają, że przyroda wariuje. Po październikowym ochłodzeniu rośliny uznały, że przyszła wiosna. I wiele z nich... zakwitło.

Ogrodnicy i właściciele działek ze zdumieniem obserwują to co dzieje się na ich rabatach. Byliny zamiast zasypiać na zimę i gubić liście, wypuszczają nowe pędy i zaczynają kwitnąć. Wiosenna aura sprawiła, że rośliny się pogubiły i reagują na pogodę jakby była wiosna zamiast późnej jesieni. Choć zjawisko nie jest masowe, po roślinach widać, że te bardziej wrażliwe na aurę chętnie z niej korzystają. A kwitnące rośliny to raj dla owadów, bo spać nie poszły ani pająki, ani trzmiele, czy motyle. I to one korzystają z kwiatów najchętniej.

Wśród sygnałów od miłośników przyrody dowiedzieliśmy się, że ponownie zakwitły:

  • róża rabatowa
  • clematis, zwany też powojnikiem
  • rododendron
  • jabloń
  • graby wypuściły nowe liście (poprzednie uschły)
  • budleja

Są też rośliny jednoroczne, które zimy nie przetrwają, ale swoją listopadową urodą przyciągają uwagę każdego miłośnika ogrodów. Oto co jeszcze kwitnie:

  1. aksamitki
  2. nasturcje
  3. szałwia Amistad (wyjątkowo wrażliwa na chłód i przymrozki)
  4. pelargonie
  5. rdest himalajski
  6. nagietki
  7. tojady
  8. marcinki
  9. werbena patagońska

Anomalia przyrodnicze są związane z globalnym ociepleniem klimatu. I niestety wpływa na funkcjonowanie roślin. W przypadku kasztanowców, które lubią zakwitnąć jesienią świadczy to o tym, że drzewo jest osłabione po tym jak zostało zaatakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Takie kwitnienie dodatkowo je osłabia, a drzewo zaczyna powoli umierać. Kwitnienie o nietypowej porze zawsze osłabia roślinę, która jesienią zamiera po to, by zregenerować się na wiosnę. W przypadku drzewek owocowych może to niestety oznacza, że nie zakwitną one w nowym sezonie. I jest to dla ogrodnika powód do zmartwienia. Warto też pilnować prognozy pogody i jeśli pojawi się perspektywa gwałtownego ochłodzenia rośliny warto okryć agrowłókniną lub choćby stroiszem (gałązki iglaków lub uschnięte łodygi bylin jak peonie). Nawet te zimujące w gruncie w czasie kwitnienia są wyjątkowo wrażliwe na przymrozki, a to może roślinę po prostu zabić.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany