Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2019. Kwalifikacja terminy. Kiedyś młodzi ludzie robili wszystko, by nie trafić do wojska

Jacek Zemła
Kwalifikacja wojskowa 2019
Kwalifikacja wojskowa 2019
KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2019. Choć nie ma już przymusowego poboru, młodzi ludzie dostają książeczkę wojskową. Są także badani przez lekarza i jest określana ich przydatność do ewentualnej służby. Dziś w całym kraju rusza kwalifikacja wojskowa. Komisje lekarskie ocenią stan zdrowia potencjalnych poborowych do Wojska Polskiego. Kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia i obejmie 220 tysięcy osób.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2019

Blisko 900 młodych ludzi, mieszkających w powiecie zgierskim, w ciągu najbliższych dni będzie musiało stawić się na kwalifikacji wojskowej. Dotyczy ona przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku, choć przed komisją lekarską staną również kobiety oraz osoby z roczników 1994-1998. W ten sposób Powiatowa Komisja Lekarska sprawdzi ich aktualną zdolność do służby wojskowej.

- Każda osoba zgłaszająca się na kwalifikację wojskową będzie miała założoną ewidencję wojskową oraz wydaną książeczkę wojskową - mówi Wieńczysław Witczak, przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej w Zgierzu.

Kiedyś młodzi ludzie robili wszystko, by nie trafić do wojska, jednak obecnie wielu młodych wiąże swoją przyszłość ze służbą w mundurze.

Co sprawdzają na WKU? Zobacz w galerii krok po kroku, jak wygląda kwalifikacja wojskowa

Z tymi pytaniami będą spotykać się kandydaci.

Jak wygląda wojskowa komisja lekarska? Co będą badać, by ust...

- Mam zamiar podjąć służbę wojskową w kawalerii powietrznej, dlatego po zaliczeniu egzaminów planuję studiować na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu - mówi wezwany wczoraj na kwalifikację zgierzanin Wojciech Krzysztof Dziarmaga. - W wojsku służyli moi przodkowie - m.in. dziadek i pradziadek, dlatego chciałbym podtrzymać tę rodzinną tradycję.

KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2019 TERMINY

Kwalifikacja polega na zebraniu informacji o stanie zdrowia, ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej, założeniu ewidencji wojskowej i przeniesieniu do rezerwy.

Stawienie się na kwalifikację jest obowiązkowe, a nieobecność trzeba usprawiedliwić – w przeciwnym razie grozi grzywna lub doprowadzenie przez policję.

W całym kraju kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia i obejmie 220 tysięcy osób.

Miejsca i terminy pracy Powiatowych Komisji Lekarskich można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany