Kto może odebrać dziecko z przedszkola? Czy po kilkulatka możemy wysłać starsze rodzeństwo? Komu placówka nie wyda dziecka?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Czy wiesz, że możliwość odbioru dziecka z przedszkola przez niewiele starsze rodzeństwo uniemożliwiają przepisy o ruchu drogowym? Dziecko młodsze niż 7-letnie może poruszać się w przestrzeni komunikacyjnej wyłącznie pod opieką osoby, która ma przynajmniej 10 lat.
Czy wiesz, że możliwość odbioru dziecka z przedszkola przez niewiele starsze rodzeństwo uniemożliwiają przepisy o ruchu drogowym? Dziecko młodsze niż 7-letnie może poruszać się w przestrzeni komunikacyjnej wyłącznie pod opieką osoby, która ma przynajmniej 10 lat. Fot. NCI/unsplash
Kto może odebrać dziecko ze szkoły lub przedszkola? Czy po przedszkolaka może przyjść starsze rodzeństwo? Kogo mogą upoważnić do odbioru dziecka rodzice? Czy babcia albo dziadek muszą mieć upoważnienie? Można upoważnić do odbioru dziecka sąsiadkę lub koleżankę mamy? Czy osoba, której przedszkole wydaje dziecko, musi być jego krewnym? Czy dziecko może wracać z przedszkola samo? Sprawdzamy, co mówią przepisy.

Spis treści

Kto może odebrać dziecko z przedszkola?

Kilkulatka z przedszkola i młodszego ucznia ze szkoły podstawowej zwykle odbierają rodzice. Rodzic, szczególnie na początku roku szkolnego albo w sytuacji, gdy dziećmi opiekuje się nowy pracownik placówki, który nie zna jeszcze dobrze swoich podopiecznych i ich rodziców, musi liczyć się z tym, że zostanie poproszony o dokument tożsamości. Nie należy się obruszać – jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych, lepsza jest bowiem nawet nadmierna ostrożność, niż odrobina niefrasobliwości.

Zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz.U.2021.1082) statut przedszkola powinien zawierać szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola przez rodziców lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo. To oznacza, że w przedszkolnym statucie powinny znaleźć się wyraźne zapisy dotyczące tego, kogo rodzice mogą upoważnić do odbioru dziecka i jak takie upoważnienie ma wyglądać.

Czy przedszkolaka może odebrać niepełnoletnie rodzeństwo?

Nie istnieją przepisy, które nakazywałyby wydawanie dziecka z przedszkola wyłącznie osobie pełnoletniej. Do odbioru przedszkolaka rodzice mogą upoważnić jednak wyłącznie starsze dziecko, które ma przynajmniej 10 lat. Dlaczego? Po wyjściu z przedszkola, dziecko staje się bowiem uczestnikiem ruchu drogowego. W tym miejscu, aby nie łamać prawa, trzeba się zastosować właśnie do przepisów ruchu drogowego. I tak zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat.

W przypadku placówek niepublicznych, mogą one wprowadzić w swoich statutach (albo w umowie zawieranej z rodzicami) zapis, że rodzice mogą upoważnić do odbioru dziecka osobę przynajmniej 16-letnią. Co więcej – placówka może prosić rodziców o podpisanie dodatkowego oświadczenia, że ponoszą odpowiedzialność za dziecko odebrane przez upoważnioną osobę niepełnoletnią, od momentu jej odbioru z placówki.

Przy powierzaniu dziecka starszemu rodzeństwu, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Zdarzają się bowiem odpowiedzialne i zrównoważone 10-latki, które wystarczająco dobrze zaopiekują się młodszym bratem czy siostrą. Bywają też dzieci nastoletnie, których rozproszona uwaga naraża przedszkolaka na potencjalne ryzyko.

Czy dziecko mogą odbierać wyłącznie krewni?

Dziecko z przedszkola lub szkoły mogą odbierać rodzice i osoby przez nich upoważnione. Nie istnieją żadne wytyczne, że dziecko może być wydane tylko pod opiekę osób z nim spokrewnionych. Rodzice mogą więc upoważnić zarówno sąsiadkę, koleżankę lub kolegę, swojego pracownika, czy własnych krewnych. I co ważne – każda z tych osób musi otrzymać formalną zgodę na odbiór malca. Nawet najukochańsza babcia czy najlepszy dziadek nie powinien móc odebrać z placówki wnuka, jeśli rodzice nie dopełnili formalności.

Co istotne – upoważnienie takie nie może być wyrażone w formie ustnej, nie może być to też „zgoda dorozumiana”. Upoważnienie musi mieć formę pisemną, a personel przedszkola lub szkoły ma prawo poprosić osobę, która przyszła po dziecko o dowód tożsamości.

Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola?

Większość placówek przygotowuje dla rodziców gotowe formularze, na których wpisywane są dane osób upoważnionych do odbioru dziecka. Upoważnienie powinno być przygotowane i złożone w placówce zawczasu – nie w chwili odbioru dziecka.

Informacje, które powinny znaleźć się na upoważnieniu do odbioru dziecka:

  • imię i nazwisko oraz numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dziecka z przedszkola,
  • imię i nazwisko dziecka,
  • dzień lub okres, w którym ma obowiązywać upoważnienie,
  • datę napisania upoważnienia,
  • czytelny podpis rodzica lub opiekuna prawnego.

Co w przypadku rozwodu rodziców?

Prawo odbioru dziecka ze szkoły bądź przedszkola przysługuje rodzicom lub prawnym opiekunom. Nie ma tutaj znaczenia, czy żyją oni w związku małżeńskim, związku partnerskim, czy są po rozwodzie. W tej sytuacji prawo do obioru dziecka mają zarówno ojciec, jak i matka przedszkolaka lub młodszego ucznia. Przedszkole lub szkoła nie mogą odmówić wydania dziecka drugiemu z rodziców, nawet jeśli jeden z nich ich o to prosi.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy któryś z rodziców ma odebrane prawa rodzicielskie. Wtedy nie może odbierać dziecka, a placówka nie ma prawa przedszkolaka czy ucznia wydać takiej osobie.

Czy dziecko może wracać z przedszkola lub szkoły samo?

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest możliwy tylko wtedy, gdy uczeń ukończył już 7 lat. W przypadku przedszkolaków nie ma takiej możliwości. Zgodnie z prawem maluchy nie mogą poruszać się bez opieki osób dorosłych – ani po chodniku, drodze dla pieszych czy innych ciągach komunikacyjnych.

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że nasz 7-latek jest na tyle odpowiedzialny i uważny, że może samodzielnie wracać do domu, jako rodzice musimy złożyć w szkole odpowiednie oświadczenie.

Wyrażając zgodę na samodzielny powrót dziecka ze szkoły, upewnijmy się, że zna ono dobrze drogę do domu i potencjalnie niebezpieczne miejsca, jak przejścia przez ulicę itp. Warto przygotować dziecko do samodzielnych powrotów, wcześniej zwracając jego uwagę na istotne miejsca, podczas wspólnej drogi do i ze szkoły.

Na bieżąco również rozmawiajmy z dzieckiem o trudnych lub groźnych sytuacjach, w jakich może się znaleźć. Dotyczy to nie tylko uważności i bezpieczeństwa na drodze, ale też rozmów z osobami nieznajomymi, wsiadania do obcych samochodów czy osób, które podają się za znajomych rodziców i w ich imieniu chcą dziecko gdzieś zaprowadzić. Warto zachęcać dziecko do chodzenia w grupie rówieśników – nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale również dla bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Materiał oryginalny: Kto może odebrać dziecko z przedszkola? Czy po kilkulatka możemy wysłać starsze rodzeństwo? Komu placówka nie wyda dziecka? - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie