Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krynica Forum 2023. W perle małopolskich uzdrowisk powiało wielkim światem. Były poważne debaty, bankiety, muzyka i tańce ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Krynica-Zdrój przez trzy dni była centrum wydarzeń politycznych i biznesowych. W sercu perły małopolskich uzdrowisk utworzono zamkniętą i pilnie strzeżoną twierdzę, w której spotykali się prezydenci państw, politycy i przedstawiciele biznesu. W ramach Krynica Forum 2023 rozmawiano o najważniejszych tematach społeczno-gospodarczych, a także bezpieczeństwie w naszym regionie. Koncertowały gwiazdy polskiej muzyki. W piątek, 15 września, zakończono międzynarodowe wydarzenie i rozpoczął się demontaż scenografii i tymczasowych pomieszczeń, które służyły ok. 2,5 tys. uczestników.

- Za nami bardzo intensywne trzy dni. W Forum wzięli udział znakomici goście, merytoryka debat była bardzo wysoka. Zaszczytem dla nas było to, że podczas wydarzenia mogło dojść do zacieśniania relacji w polityce międzynarodowej - podkreśla Marietta Gieroń, prezes Stowarzyszenia Instytut Kościuszki, które było organizatorem Krynica Forum 2023. Województwo Małopolskie było partnerem głównym tego wydarzenia.

W konferencji Krynica Forum 2023 udział wzięli eksperci, naukowcy, politycy, członkowie rządu i samorządów. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. prezydent RP Andrzej Duda, który objął patronatem to wydarzenie, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Republiki Korei Han Duck – soo (wraz z ok. 100-osobową delegacją polityków i przedstawicieli biznesu) i były prezydent Słowenii Borut Pahor.

Wielka polityka i zabawa przy muzyce

Główną scenę Forum umieszczono w Pijalni Głównej wód mineralnych w Krynicy-Zdroju. Pozostałe sceny ulokowano w Starym Domu Zdrojowym, a także w namiotach ustawionych przy głównym deptaku. Cała przestrzeń została odpowiednio zaaranżowana z wykorzystanie tymczasowych elementów scenografii. Część dekoracji stanowiły pojazdy wojskowe, bowiem jednym z elementów wydarzenia były rozmowy na temat obronności i wzmacniania uzbrojenia naszego kraju.

Miasteczko stworzone dla potrzeb Forum zostało odgrodzone. Wejść mogły tylko osoby z odpowiednimi identyfikatorami. Każdy przechodził szczegółową kontrolę. Całość zabezpieczali funkcjonariusze policji i Służby Ochrony Państwa.

Na ośmiu scenach odbyło się ok. 100 paneli. Były poważne debaty i rozmowy o polityce, gospodarce i biznesie, ale nie brakowało też tych kuluarowych. Wieczorami odbywał się bankiety z koncertami, a także muzyką graną przez didżeja. Jak to w Krynicy nie brakowało chętnych do potańczenia na parkiecie.

Podczas wydarzenia odbyły się też koncerty gwiazd polskiej muzyki. W pierwszym dniu Forum podczas koncertu „Serce Europy” wystąpili m.in.: Natalia Kukulska, Janusz Radek, Jacek Wójcicki, Olga Szomańska. Oklaskiwali ich prezydenci Polski i Litwy. Po zakończeniu koncertu na krynickim deptaku prezydent Andrzej Duda odbył prywatną rozmowę z prezydentem Gitanasem Nausėdą i opowiadał o urokach Krynicy-Zdroju, pięknie prezentującej się po zmroku, dzięki efektownej iluminacji.

W drugim dniu odbyło się Forum Koreańsko-Polskie, podczas którego przedstawiciele firm koreańskich oraz polskich rozmawiali o wspólnych inicjatywach biznesowych w obszarze energetyki atomowej i przemyśle zbrojeniowym. Wieczorem podczas Gali Małopolski wręczono nagrody przedsiębiorstwom, które ze względu na swoją działalność wyróżniają się w regionie. Na koniec tej imprezy odbył się koncert zespołu Kombii.

W ramach Krynica Forum 2023 odbyła się Gala Małopolski, podczas której wręczono nagrody wyróżniającym się przedsiębiorcom w regionie.

Krynica Forum 2023. Gala Małopolski z nagrodami i koncertem ...

Nowe Forum w Krynicy zyskuje coraz większą rangę

Przypomnijmy, że w latach 1992-2019 w Krynicy-Zdroju odbywało się Forum Ekonomiczne, coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Później to wydarzenie przeniesiono do Karpacza.

W Krynicy-Zdroju zaczęto natomiast organizować międzynarodową konferencję łączące biznes, politykę i środowisko akademickie. Wydarzenie jest także okazją do prezentacji potencjału gospodarczego i turystycznego Krakowa oraz Małopolski.

Stali bywalcy, przyjeżdżający także na dawne Forum Ekonomiczne, podkreślali, że tak pomysłowo i efektownie jak w tym roku, jeżeli chodzi o aranżację przestrzeni, jeszcze nie było.

- Przywracamy w Krynicy wydarzenie dużej rangi. To jest proces, to musi trwać. Już tegoroczna Krynica Forum pokazuje, że zrobiliśmy gigantyczny krok do przodu. Mam nadzieję, że Krynica stanie się bardzo ważnym centrum debaty politycznej i gospodarczej nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo-Wschodniej. Stawiamy na jakość a nie ilość. Jeżeli będziemy się rozwijać, to w przyszłości będzie tu wielkie wydarzenie, dostrzegane przez całą Europę - podkreśla marszałek małopolski Witold Kozłowski.

W ramach Krynica Forum 2023 odbyła się Gala Małopolski, podczas której wręczono nagrody wyróżniającym się przedsiębiorcom w regionie.

Krynica Forum 2023. Gala Małopolski z nagrodami i koncertem ...

Zadowolone są także władze Krynicy-Zdroju. - Mieliśmy przełamanie wizerunkowe nowego Forum. Myślę, że dzięki temu liczba gości w przyszłym roku będzie jeszcze większa. Tegoroczne wydarzenie miało wielką rangę, odbyło się z udziałem wspaniałych gości. Należy podkreślić wysoką jakość paneli. Budowa miasteczka zajęła kilka dni i tyle też zajmie jego demontaż. Nasza podstawowa funkcja turystyczno-uzdrowiskowa zostaje więc zachowana. Nie ma naruszenia ruchu turystycznego, co miało miejsce podczas starego Forum Ekonomicznego - mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdrój.

Przyznaje, że przeprowadził badania, z których wynika, że w 2019 roku, kiedy 15 lipca rozpoczynała się budowa miasteczka dawnego Forum Ekonomicznego w sierpniu ruch turystyczny był dużo słabszy. - W 2019 ilość noclegów do 6 września wyniosła 60 tysięcy, a w tym roku 135 tysięcy. Wcześniej ludzie w sierpniu nie przyjeżdżali, bo poziom zajętości deptaka był zbyt duży - wyjaśnia burmistrz Piotr Ryba.

Ranking milionerów - najwięcej jest ich w USA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krynica Forum 2023. W perle małopolskich uzdrowisk powiało wielkim światem. Były poważne debaty, bankiety, muzyka i tańce ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany