Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w policji nie zdziesiątkował funkcjonariuszy. Wszystkie jednostki w Łodzi i województwie funkcjonują normalnie

Piotr Jach
Piotr Jach
Koronawirus szerzy się także wśród policjantów, choć jak na razie w woj. łódzkim nie dochodzi do tak drastycznych sytuacji jak w czerwcu, kiedy to z powodu rosnącej liczby zachorowań na Covid-19 wśród tamtejszych funkcjonariuszy, na blisko dwa tygodnie zawieszono funkcjonowanie komisariatu przy ul. Wysokiej w Łodzi.

Koronawirus w łódzkiej policji

– We wszystkich jednostkach łódzkiego garnizonu ciągłość służby jest zachowana – informuje ml. insp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. – Choć sytuacja jest zmienna. Małe ogniska koronawirusa pojawiają się i wygasają, ale bez poważniejszego wpływu na pracę komisariatów czy komend.

Z danych komendy wojewódzkiej wynika, że zakażanych i izolowanych jest obecnie ponad 4,5% stanu osobowego łódzkiego garnizonu (ok. 260 osób), zaś na kwarantannie przebywa blisko 4% (ok. 230 osób). W Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi odsetek funkcjonariuszy zakażonych SARS-CoV-2 wynosi 3,8% (ok. 55 przypadków), a tych pozostających na kwarantannie 3,1% (ok. 44). Nie sposób powiedzieć, ile z nich to zakażenia związane z pełnioną służą.

- Policjanci prowadzą też cywilne życie - mają znajomych, rodziny, dzieci. Tak jak inni rodzice trafiali na kwarantannę po tym, gdy koronawirusa wykrywano np. w szkole dziecka – dodaje insp. Kącka.

Funkcjonariuszy nieobecnych zastępują koledzy – z tych samych lub sąsiednich jednostek. W rutynowych obowiązkach, takich jak np. kontrole osób przebywających na kwarantannie, policja korzysta ze wsparcia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej (choć nie w Łodzi) oraz straży miejskich.

Koronawirus w łódzkiej policji

Co ciekawe, nad bezpieczeństwem epidemicznym policjantów, nie tylko w garnizonie łódzkim, lecz w całym kraju, czuwa Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie, które bada na obecność koronawirusa próbki pobierane od policjantów w przypadku podejrzenia zakażeniem.

Jak mówi insp. Kącka, w celu ochrony przed takim zagrożeniem, funkcjonariuszom ograniczono bezpośrednie kontakty, wprowadzając zmianowy system pracy. Na stanowiskach, na których jest to możliwe, zorganizowano pracę zdalną. W ciągach komunikacyjnych budynków policji obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu społecznego oraz wszelkich innych środków ostrożności obowiązujących w miejscach pracy.
Policja przypomina, że od wielu miesięcy jest możliwość składania zawiadomień o przestępstwach lub wykroczeniach za pośrednictwem e-maila. Odpowiednie formularze oraz adresy e-mail komisariatów policji z całego województwa można znaleźć na stronie lodzka.policja.gov.pl.

- Prosimy też, aby dzwoniąc na alarmowy numer tel. 112, osoby chore lub przebywające na kwarantannie informowały o tym dyspozytorów. To pomoże podejmującym interwencje służbom należycie się do nich przygotować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany