MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się etap przebudowy zajezdni Chocianowice - na łódzkie ulice wyjedzie więcej tramwajów

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zajezdnia Chocianowice w przebudowie - marzec 2024
Zajezdnia Chocianowice w przebudowie - marzec 2024 UMŁ
Kończy się kolejny etap modernizacji zajezdni Chocianowice. Co prawda z rocznym opóźnieniem, ale jednak przebudowa powoli zmierza do finału. Miasto zyska nowoczesne centrum obsługi tramwajów, a pasażerowie kilkadziesiąt dodatkowych wagonów w ruchu, które obecnie stoją "uwięzione" na Chocianowicach ze względu na brak torów wyjazdowych na ul. Pabianicką.

Będą tu stacjonowały Moderusy

Wagony te już w kwietniu zostaną "uwolnione" i powrócą do obsługi tras. MPK zapowiada, że dzięki zwiększeniu liczby dostępnego taboru będzie można wznowić kursowanie linii 4 i 17. Do zajezdni Chocianowice trafi także 30 zakupionych w ubiegłym roku tramwajów czteroprzegubowych Moderus Gamma, które obecnie stacjonują w zajezdni przy ul. Telefonicznej. Wykonawca zapowiada, że w kwietniu częściowo otwarty zostanie wjazd do zajezdni dla tramwajów i będzie stąd można prowadzić obsługę liniową miasta.

Jak się zmieni zajezdnia Chocianowice?

Na placu budowy nieprzerwanie wykonywane są prace torowe - wykonawca skupia się na układzie torów i rozjazdów wokół nowego budynku zajezdni. Trwają także prace budowlane - w głównym budynku montowane jest zadaszenie, powstaje konstrukcja żelbetowa nowej hali. W budynku administracyjnym za kilka dni rozpoczną się prace przy przebudowie i odnowie zabytkowych wnętrz.
W ramach inwestycji odnowiona zostanie elewacja budynku, która odzyska pierwotną formę i architektoniczne detale. Pojawią się stylizowane bramy wjazdowe i nowa stolarka okienna, a wnętrze hali obsługi tramwajów będzie wzbogacone szeregiem wyeksponowanych dźwigarów z drewna. Koszt całej inwestycji to ponad 136 mln zł. Prace są częściowo finansowane ze środków UE. Pozostaje mieć nadzieję, że w ramach rewitalizacji zajezdni odnowiony zostanie także stojący na jej terenie pomnik poległych w czasie wojny łódzkich tramwajarzy.

Na trasy wrócą dwie kolejne linie

Dzięki wznowieniu obsługi przez zajezdnię Chocianowice przybędzie wagonów w ruchu. Na swoje trasy wrócą linie 4 i 17. „Czwórka” znów połączy Radogoszcz z Dąbrową, przejeżdżając przez dworzec Łódź Fabryczna i al. Śmigłego-Rydza, a „siedemnastka” pojedzie z ul. Telefonicznej przez ul. Legionów, Gdańską i al. Politechniki na Chocianowice. Dzięki temu pasażerowie zyskają więcej kursów w wielu częściach miasta i nowe bezpośrednie połączenia, które ułatwią podróżowanie po Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany