18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert w podziemnej katedrze . W opróżnionym z wody zbiorniku zagra kwartet smyczkowy

(gb)
Cegły, z których zbudowane są zbiorniki, były specjalnie wypalane, dzięki czemu są odporne na nasiąkanie.
Cegły, z których zbudowane są zbiorniki, były specjalnie wypalane, dzięki czemu są odporne na nasiąkanie. Paweł Łacheta
Niecodzienne wydarzenie zaplanowano w Łodzi na 20 września. Kwartet muzyków grających na skrzypcach, altówce i wiolonczeli zaprezentuje utwory Aleksandra Tansmana, Erwina Scholhoffa, Grażyny Bacewicz i Mieczysława Weinberga w... podziemnym zbiorniku na wodę na Stokach.

W związku z konserwacją został on bowiem opróżniony i dlatego w tej chwili można podziwiać niezwykłą architekturę jego wnętrza. Przy ul. Pomorskiej są cztery takie zbiorniki, mieszczące po 15 tysięcy metrów sześciennych wody i ze względu na "gotycki" wygląd nazywane podziemnymi katedrami. Są zbudowane z czerwonej cegły i mają półkoliste sklepienia wsparte na 100 kolumnach.

Architektura nie jest przypadkowa. Chodzi o to, by wszystko było odpowiednio mocne i wytrzymało napór milionów litrów wody. Zbiorniki zbudowano na najwyższym łódzkim wzniesieniu, 260 m n. p. m. Dzięki temu woda w nich zgromadzona grawitacyjnie może spłynąć rurami wodociągowymi do wszystkich budynków w mieście. - Zapasy zapewniają Łodzi zaopatrzenie w wodę przez 8 -12 godzin na wypadek, gdyby systemy doprowadzające ją do miasta zostały uszkodzone - mówi Hanna Jeżewska-Merc, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. -

Zbiorniki na początku XX w. zaprojektował angielski inżynier William Lindley, a ich budowniczym był Stefan Skrzywan. Dwa pierwsze powstały w latach 1935 - 1939, a kolejne już po wojnie, w latach 1949 - 1953. Na Stokach jest poza tym 6 nowszych, żelbetowych. We wszystkich mieści się łącznie 100 tys. metrów sześciennych wody. Opróżnianie lub napełnianie każdego trwa kilka dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany