ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Komu grozi łuszczyca? Jakie są objawy i jak wygląda...

imo

2018-03-25 11:03

2018-03-25 11:04

Dodaj komentarz

Komu grozi łuszczyca? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

imo

2018-03-25 11:03

Badania ukazują, że chorych z łuszczycą źle postrzegają nie tylko osoby gorzej wykształcone lub z niższym statusem materialnym - każda grupa społeczna mniej więcej podobnie traktuje tę grupę chorych. - Łuszczyca to choroba bardzo mocno stygmatyzowana, niesłusznie uderzająca w ludzi. Dotyczy każdej warstwy społecznej, nie wynika z brudu, braku higieny. Jest niezależna od ludzi, nie można się nią zarazić - podkreśla dermatolog Maria Pyzio-Gutkowska.
Komu grozi łuszczyca? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?              Komu grozi łuszczyca? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

(© 123RF)

Jak wiele osób cierpi w Polsce na łuszczycę?

Szacuje się, że na 100 osób choruje od 2 do 4 osób, z tym że u większości występuje ona w mniejszym nasileniu. Łuszczycę dzielimy na dwa typy: pierwsza pojawia się na skórze zwykle do 30. roku życia, druga w wieku 50-70 lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że choroba może wystąpić tak naprawdę w każdym wieku.

Jakie osoby są szczególnie narażone na łuszczycę?


Mechanizmy powstawania łuszczycy nie są tak naprawdę do końca wyjaśnione, ale z pewnością to choroba związana z genetyką, a zatem część osób, u których w rodzinie występowała łuszczyca, będzie na nią chorowała. Łuszczyca ma też swoje podłoże immunologiczne. Tutaj chciałabym mocno zaznaczyć, że nie jest to choroba zawiniona.

Co powoduje, że łuszczyca daje objawy i „wychodzi” na skórę?

Choroby zakaźne wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby, stres zarówno pozytywny, jak i negatywny, urazy. To są tak zwane czynniki spustowe, czyli wyzwalające chorobę.

Czy chory może sam rozpoznać łuszczycę? Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Obraz dermatologiczny w tym przypadku jest bardzo charakterystyczny. Na ciele pojawiają się ostro odgraniczone, ciemnobrunatne grudki pokryte łuską. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, skórze owłosionej głowy, ale mogą dotyczyć każdej okolicy ciała. Rozpoznania dokonuje lekarz. W razie wątpliwości przeprowadza się badanie wycinka skóry pod mikroskopem. Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić każde utrzymujące się powyżej miesiąca zmiany na skórze. Jeśli nasilają się one w krótszym czasie, nie zwlekajmy ani nie szukajmy na własną rękę lekarstw. W ten sposób możemy bowiem zamazać obraz choroby. Jeśli łuszczyca wystąpiła w rodzinie, tym bardziej powinno się natychmiast skontrolować wszelkie zmiany.

Takie osoby chyba na tym punkcie są przeczulone i raczej się pilnują.

Nie do końca. Dawniej nie było mody na eksponowanie swojego ciała. Często bywa tak, że gdy pytam pacjentów, czy ktoś w rodzinie miał łuszczycę, po prostu nie wiedzą. Dlatego tak ważne jest obserwowanie własnego ciała i reagowanie na wszelkie objawy.

Gdzie najczęściej pojawiają się zmiany łuszczycowe i jak mogą być nasilone?

Mogą dotyczyć bardzo niewielkiej części skóry; zwykle występują na łokciach, kolanach i skórze owłosionej głowy. Najczęstsza jest łuszczyca o niewielkim nasileniu, uogólniona, ale zdarza się, że u jednego pacjenta występuje kilka jej typów. Zwykle to łuszczyca stawowa, często występuje też łuszczyca paznokci. Uogólniona i stawowa mogą być nawet przyczyną inwalidztwa, gdy dojdzie do erytrodermii łuszczycowej, czyli pokrycia całej powierzchni ciała łuską i zmianami połuszczycowymi.

Łuszczyca paznokci bywa mylona z grzybicą. Jak je rozróżnić?

Objawem charakterystycznym dla łuszczycy są tak zwane „naparstkowate” paznokcie, ale rzeczywiście obie choroby bywają trudne do rozróżnienia, czasem nawet dla samych lekarzy. Rozstrzygające jest tu badanie mykologiczne. Próbkę paznokcia sprawdza się pod mikroskopem i na podstawie wyników stawia się diagnozę. Łuszczyca paznokci często współwystępuje także z innymi rodzajami łuszczycy, ale wtedy w żadnym wypadku nie możemy od razu założyć, że to nie grzybica.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się