Komórki „Abramki” do wyburzenia

Magdalena Rubaszewska
Komórki i ich otoczenie są mocno zdewastowane, ale mają swój klimat. Łukasz Kasprzak
Z pasażu Abramowskiego znikną komórki, które wraz z biegnącą wzdłuż nich 400-metrową alejką i prowadzącymi do nich schodami tworzyły miejsce przez wielu ocenione jako nastrojowe, magiczne, czy też z klimatem. Pojawią się tu ściany z prefabrykatów mające przypominać stare budowle.

Prawie pół tysiąca komórek postawiono w latach 50. ubiegłego wieku. Wybudowano je w wykopie ciągnącym się od ul. Kilińskiego do ul. Sienkiewicza. Pełniły one role składzików na węgiel dla mieszkańców okolicznych kamienic. Z czasem miejsce to, może nieco na wyrost nazwane katakumbami, zyskało opinię jednego z najciekawszych w mieście. Nakręcono tu teledysk do piosenki zespołu Maanam pt. „Kreon”, a także sceny do jednego z odcinków „Stawki większej niż życie”. Szereg komórek zagłębionych w wykopie, od góry przysypanych ziemią, ale i ozdobionych ażurowymi ścianami, szczególnie upodobali sobie studenci Filmówki do kręcenia swoich etiud.

- To niezwykłe miejsce, chyba jedyny obiekt z gzymsami i balustradami wybudowany jako ciąg komórek - zachwyca się Marek Janiak, architekt miasta.

Ale z biegiem lat to unikatowe miejsce zaczęło pod-upadać, rozpadające się komórki zamykano, dzisiaj do użytku nadaje się zaledwie 80, a rów zamienił się w wielki śmietnik. Wszystko to szpeci zrewitalizowany niedawno pasaż.

Jednak stan techniczny komórek nie daje szans na ich wyremontowanie. Zostaną wyburzone, a na kilku fragmentach alejki staną, wzorowane na komórkach, ściany z betonowych prefabrykatów z odtworzonymi gzymsami. Nawierzchnia alejki zostanie utwardzona kostką.

- Powstanie tu miejsce do spacerów, wypoczynku i rekreacji - zapowiada Marek Janiak.

Projekt jest gotowy, roboty mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Jednak niezwykłego klimatu chyba nie da się już odtworzyć...

ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 21. 02. 17? OSTATNI ODCINEK AGENTA KTO ODPADŁ
MILIONERZY 2017 PYTANIA. JAKIE PYTANIA W NOWEJ EDYCJI MILIONERÓW 2017

LA CASA DEL POLACCO BIAŁA PODLASKA PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH [MENU, CENY, OPINIE]
UCHO PREZESA 6 ZA DARMO NA YOUTUBE JEST NOWY ODCINEK

[ZOBACZ FILM Podwozie samolotu pasażerskiego zapadło się podczas lądowania w Amsterdamie (autorx.news/STORYFUL)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Podwozie samolotu pasażerskiego zapadło się podczas lądowania w Amsterdamie (autorx.news/STORYFUL)