Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny duży bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Zmiany już od 14 stycznia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
14 stycznia Bank BNP Paribas zawiesza udzielanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR – poinformowano w komunikacie.
14 stycznia Bank BNP Paribas zawiesza udzielanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR – poinformowano w komunikacie. Joanna Urbaniec/ Polska Press
14 stycznia Bank BNP Paribas zawiesza udzielanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR – poinformowano w komunikacie. Jednocześnie dodano, że w ofercie pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym. Sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem zawiesił już od 17 grudnia 2022 r. ING Bank Śląski.

Bank BNP Paribas zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie banku „decyzja o czasowym wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem związana jest z realizacją zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących procesu zastępowania wskaźnika referencyjnego WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).”

– Aktualnie Bank BNP Paribas intensywnie pracuje nad dostosowaniem procedur oraz systemów informatycznych do wdrożenia nowej oferty uwzględniającej kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu oparte o wskaźnik WIRON. Bank będzie informował o zmianach na bieżąco – wskazano w komunikacie.

Jednocześnie podkreślono, że w ofercie pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym. Natomiast wszyscy klienci którzy „otrzymali formularz informacyjny z ofertą kredytu ze zmiennym oprocentowaniem przed 14 stycznia, zostaną obsłużeni zgodnie z dotychczasowymi zasadami".

ING zawiesza sprzedaż kredytów ze zmiennym oprocentowaniem

Pod koniec zeszłego roku, ING Bank Śląski w przesłanym nam komunikacie przekazał, że od 17 grudnia 2022 roku zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy 2023 roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON.

Jak wyjaśniono, do tego czasu bank będzie oferował wyłącznie kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym.

Utrwalił się trend spadkowy w kredytach mieszkaniowych

W listopadzie br. w porównaniu z listopadem 2021 r. na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowaliśmy ogromny spadek zarówno liczby (-69,6 proc.), jak i wartości udzielonych kredytów[/b] mieszkaniowych (-70,7 proc.) – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

Z kolei w listopadzie 2022 r. średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 328,44 tys. zł i była niższa w ujęciu rocznym o -3,6 proc.

– Oczywiście to nie wiek budynków jest problemem, ale ich stan techniczny – wskazuje ekspert.

W Polsce milion mieszkań ma ponad 100 lat. „To nie wiek budy...

Z danych wynika, że najniższe ujemne dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych, dotyczyły kredytów z przedziału powyżej 500 tys. zł, gdzie spadki w ujęciu liczbowym (-39,4 proc.) i w wartościowym (-37,8 proc.). Najwyższe ujemne dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, wystąpiły natomiast w kredytach do 150 tys. zł odpowiednio -55,3 proc. oraz -53,9 proc..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany