MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pojedziemy nowo wybudowanym odcinkiem Trasy Górna do autostrady A1? Montują znaki, drogowskazy ale jest jeszcze sporo do zrobienia

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Ostatnie prace przy budowie nowego odcinka Trasy Górna
Ostatnie prace przy budowie nowego odcinka Trasy Górna UMŁ
Nowa droga wiedzie od istniejącej już Trasy Górna do węzła Łódź Górna na autostradzie A1. Jest jej przedłużeniem, nowo wybudowany odcinek zaczyna się w rejonie ul. Rzgowskiej, skąd prowadzi obrzeżami miasta do Wiskitna i do granic miasta przy ul. Św. Rafała Kalinowskiego.

Budowa przedłużenia Trasy Górna dobiega końca. Obydwa jej odcinki - zarówno ten budowany przez miasto i leżący na administracyjnych terenach Łodzi, jak i ten budowany przez samorząd wojewódzki i leżący na terenie gminy Brójce są już niemal gotowe. To oznacza, że niebawem łodzianie zyskają jeszcze jedno połączenie z autostradą A1 biegnącą z południa na północ kraju.

Kolejne połączenie z autostradą A1

Nowa droga wiedzie od istniejącej już Trasy Górna do węzła Łódź Górna na autostradzie A1. Jest jej przedłużeniem, nowo wybudowany odcinek zaczyna się w rejonie ul. Rzgowskiej, skąd prowadzi obrzeżami miasta do Wiskitna i do granic miasta przy ul. Św. Rafała Kalinowskiego. Ten fragment liczy 5 km. Dalej droga biegnie przez gminę Brójce do autostrady A1 przez ok. 2 km - ta część jest już gotowa.

Wypadek na autostradzie A1 w Nowosolnej. Jabłka wysypały się...

Ostatnie prace i będzie można jeździć

Odcinek łódzki, a wraz z nim cała nowa Trasa Górna, zostanie oddany do użytku w listopadzie. Trwają na nim ostatnie prace wykończeniowe - głównie brukarskie i montażowe. Stawiane są bramownice do drogowskazów, instalowane są tablice informacyjne i znaki. W ostatnich tygodniach prace skoncentrowane były na budowie ronda na ul. Bronisin. Na prowadzącej do niego ulicy położono ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu, trwało także brukowanie opasek i chodników. W najbliższych tygodniach drogowców będzie można spotkać przy budowie drogi rowerowej, którą zaplanowano i zrealizowano na całej długości nowej drogi. Wykonawcę czeka także dokończenie przebudowy kolidującej z drogą linii wysokiego napięcia.

Z nowej drogi skorzystają i mieszkańcy i ciężarówki

Nowa Trasa Górna będzie stanowiła najszybsze i najmniej zakorkowane połączenie Łodzi z przebiegającą wschodnimi rubieżami miasta autostradą A1. Będzie tez pełniła funkcje komunikacyjne dla coraz gęściej zabudowywanych południowo - wschodnich osiedli leżących w granicach Łodzi - Nowych i Starych Górek, Bronisina i Wiskitna. Na inwestycji skorzystają również mieszkańcy Brójec, Rzgowa i Kurowic, będzie ona również stanowiła alternatywny wyjazd w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego.

Przewidziana do ruchu ciężkiego

Trasa Górna będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Nośność drogi przewiduje obciążenia podobne do standardów autostrad i dróg ekspresowych, czyli jest ona przystosowana do ruchu ciężarowego. W rejonie skrzyżowań z ulicami Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego powstały ronda, które pozwalają na zjazd w lokalne drogi i osiedla. Wzdłuż nowej jezdni posadzono ok. 300 drzew i ponad 22 tys. krzewów. Wartość inwestycji to ponad 123 mln zł.

Nocny wypadek na autostradzie A1. Zderzyły się dwie ciężarówki

Nocny wypadek na autostradzie A1. Zderzyły się dwie ciężarów...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany