Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy ul. Tuwima 46, czyli najdroższy remont łódzkiej rewitalizacji. Ale efekt jest powalający

Piotr Jach
Piotr Jach
Kończy się  najdroższy jak do tej pory remont przeprowadzony w ramach gminnego programu rewitalizacji. Oddana do użytku zostanie kamienica przy ul. Tuwima 46, której renowacja i rozbudowa kosztowały 29 milionów złotych. Efekt jest jednak godzien podziwu.Zobacz zdjęcia, czytaj na kolejnych slajdach
Kończy się najdroższy jak do tej pory remont przeprowadzony w ramach gminnego programu rewitalizacji. Oddana do użytku zostanie kamienica przy ul. Tuwima 46, której renowacja i rozbudowa kosztowały 29 milionów złotych. Efekt jest jednak godzien podziwu.Zobacz zdjęcia, czytaj na kolejnych slajdach Piotr Jach
Kończy się najdroższy jak do tej pory remont przeprowadzony w ramach gminnego programu rewitalizacji. Oddana do użytku zostanie kamienica przy ul. Tuwima 46, której renowacja i rozbudowa kosztowały 29 milionów złotych. Efekt jest jednak godzien podziwu.

Koronawirus Łódź: raport specjalny - najnowsze informacje z Łodzi i regionu
Nieruchomość składa się z dwóch części: zabytkowego budynku frontowego z prawą oficyną, pochodzącymi z 1898 r., oraz zupełnie nowej oficyny od strony ul. Sass-Zdort i kolejnej, północnej, dobudowanej od strony EC-1, zamykającej podwórze.

Część zabytkową odnowiono, zachowując oryginalne elementy, które się do tego nadawały: balustrady, posadzki, stolarkę okienną. Najpoważniejszym zadaniem była rozbiórka całej zachodniej ściany budynku frontowego i obudowanie jej stalową ramą, w której zamontowano wielkie szyby. Powstała nowa przeszkolona ściana, dzięki której ponadstuletnia kamienica zyskała nowoczesny wygląd.

Do budynku frontowego dobudowano całą zachodnią i północną oficynę. To już na wskroś nowoczesne budynki, które połączono ze starą częścią korytarzami. W tych nowych budynkach wygospodarowano balkony i tarasy. Zarówno stara, jak i nowa część mają swoje windy. W części zabytkowej szyb windowy poprowadzono w pionie dawnych mieszkań.

Wewnętrzny dziedziniec kamienicy został starannie zagospodarowany zielenią – posadzono 6 drzew, krzewy i bluszcz, który będzie piął się po ścianach. Pełno jest tam ławek, stolików z krzesełkami, są nawet drewniane leżaki.

– Będzie to przestrzeń ogólnodostępna dla wszystkich, a ponieważ panuje tu klimat rekreacyjny, mamy nadzieję, że jeden z trzech lokali handlowo-usługowych na parterze zajmie jakaś kawiarnia lub bistro – mówi Rałaf Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Kamienica całkowicie zmieni swą funkcjonalność. Wcześniej była budynkiem mieszkalnym, teraz stanie się biurem instytucji EC1, które rozgości się w 115 pomieszczeniach.

W nowej oficynie północnej na dwóch poziomach rozgości się nowoczesna miejska biblioteka, w której nie zabraknie miejsca do czytania i można też będzie skorzystać z komputerów połączonych z internetem.
Kamienica jest już niemal gotowa do oddania do użytku. Jedyną częścią, która pozostała tam jeszcze do zrobienia jest prześwit bramowy budynku frontowego, na którego sklepieniu odkryto unikatowe złocone polichromie, które zostaną odtworzone przez konserwatorów sztuki.

EC1 zacznie wprowadzać się do budynku już w ciągu najbliższych tygodni. Nieco dłużej może potrwać konkurs na wyłonienie dzierżawców powierzchni handlowo-usługowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany