Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika na 16 października. Czas pomyśleć o mroźnej zimie. Jak zabezpieczyć na zimę rośliny w gruncie i donicach

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Bardzo wrażliwe rośliny warto ochronić przed zimnym wiatrem.
Bardzo wrażliwe rośliny warto ochronić przed zimnym wiatrem. Agnieszka Jedlińska
Przed zimą warto zabezpieczyć rośliny, które są bardziej wrażliwe na mróz. Byliny warto ściółkować korą lub warstwą liści. Te najbardziej narażone na przemarzanie należy zabezpieczyć dokładniej. Zadbajmy także o te krzewy i drzewka, które dopiero jesienią trafiły do naszego ogrodu.

Zabezpieczanie roślin na zimę to doskonały sposób na zachowanie ich w dobrym stanie na kolejny sezon. Zimy mamy od kilku lat łagodne, ale właśnie w takich warunkach nagłe ochłodzenie i temperatury poniżej zera mogą najbardziej zagrozić roślinom.

Jak "ubierać" rośliny na zimę?

Rośliny, które rosną w donicach warto postawić w zacisznym miejscu. donicę otulić agrowłókniną (z kołnierzem, który osłoni dół rośliny), ziemię posypać grubą warstwą ściółki, donicę postawić na styropianie, który zaizoluje ją od ziemi.

Rośliny w gruncie ściółkujemy, róże kopczykujemy do wysokości 20-30 cm. Hortensje ogrodowe starych odmian, które kwitną na dwuletnich pędach warto zabezpieczyć agrowłókniną. Jeśli pędy przemarzną roślina latem nie zakwitnie. Współczesne odmiany zwykle kwitną na pędach jednorocznych podobnie jak hortensje bukietowe.

Warto zabezpieczyć rośliny, które rosną w przeciągach. Wówczas stosujemy agrowłókninę lub budujemy rodzaj domku z kartonów. Najważniejsze jest, żeby osłonić roślinę przed wiatrem.

Najlepsze do ściółkowania są materiały biodegradowalne, które powoli rozkładając się wzbogacą glebę wokół roślin. Są to:

  • kora
  • liście
  • trociny
  • szyszki
  • igliwie

Do ochrony krzewów i drzew oraz pnączy nie stosujemy folii, worków ani innych sztucznych materiałów. Rośliny narażone są na zgnicie lub pleśń oraz choroby grzybowe. Do ochrony nadają się grube kartony np. pudełka po pizzy, które po sezonie po prostu wyrzucamy na kompost. To bardzo wartościowy składnik takiej gleby.

Nie ścinamy traw ozdobnych, które nie zanikają na zimę, ale warto ich źdźbła i kłosy związać przed zimą. Nadmiar wody i śniegu wnikające do środka rośliny mogą wywołać choroby grzybowe i zniszczyć roślinę. Fantazyjnie związane np. kolorowymi wstążkami w luźne snopki będą ozdoba ogrodu aż do wiosny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany