Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest odpowiedź MEN na petycję, dotyczącą matury ustnej. Czy zdający w maju 2024 mogą spodziewać się zmian?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
- Nie jest możliwe w trakcie trwającego roku szkolnego dokonanie istotnych zmian w organizacji egzaminu maturalnego - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytania dotyczące głośnej petycji w sprawie matur ustnych. Autorzy w petycji apelują o zmiany już w najbliższej sesji majowej 2024. Choć nie zostaną wprowadzone teraz, MEN nie wyklucza ich w przyszłości.

Petycję dotyczącą zmian na maturze ustnej podpisało już ponad 170 tysięcy osób, w tym maturzyści z Łodzi
Ministerstwo edukacji odpowiada maturzystom

W tym roku szkolnym żadnych zmian w zasadach przeprowadzania matura ustnych nie będzie. Nie ma ku temu uzasadnionych przesłanek.

Petycję online podpisało już ponad 170 tysięcy osób. Pełna jej treść znajduje się na stronie petycjeonline.com. Przygotowała ją grupa Maturalni „na wyraźną prośbę i w imieniu uczniów przystępujących do matur od roku 2024" i zaadresowała do minister edukacji Barbary Nowackiej.

Co znajduje się w petycji?
Zawiera ona apel o „przemyślenie zmiany formy przeprowadzania matur ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego". Według autorów w obecnej formie są one dla zdających zbyt stresujące i obciążające.
„Jesteśmy przekonani, że matury ustne mogą być przydatne w kształtowaniu umiejętności prezentowania wiedzy, przemawiania i wystąpień publicznych, które są ważne w przyszłym życiu zawodowym. Jednakże nie powinny one być źródłem strachu, paniki czy traumy, co niestety ma miejsce w obecnej formie egzaminu" - napisali w uzasadnieniu petycji. Wyrazili też chęć uczestnictwa w procesach, zmierzających do zmian w egzaminach.
Za zmianami - według autorów petycji - przemawiają:
- stres, związanym z maturami ustnymi i przeładowaną podstawą programową, przez co szkoły często nie są w stanie przygotować uczniów do matury ustnej. („Z relacji uczniów wszystkich województw w Polsce wynika, że zazwyczaj matury ustne są zupełnie pomijane na rzecz przygotowań do egzaminów pisemnych lub realizacji przepełnionej podstawy programowej"- można przeczytać w petycji)
- losowość formuły matur ustnych z języka polskiego (tylko część tematów jest jawna, a część - nie),
- w czasie pandemii matura ustna nie była obowiązkowa, co według nich nie wpłynęło w negatywny sposób na wiedzę i umiejętności maturzystów, którzy z powodzeniem kontynuują naukę na wyższym poziomie,
- "Niezdanie tego egzaminu uniemożliwia kontynuowanie edukacji na poziomie wyższym" – zwracają uwagę, zaznaczając, że "matury ustne nie są istotne ani dla uczniów, ani dla uczelni, są natomiast znaczącym obciążeniem dla blisko 45 proc. wszystkich maturzystów, którzy zdają aż 3 i więcej przedmiotów dodatkowych, czyli w sumie podchodzą w ciągu 2 tygodni do aż 8-10 egzaminów".

Ustne obowiązkowe, ale bez progu zdawalności
Według autorów petycji zmiany powinny iść w kierunku zniesienia wpływu egzaminów ustnych na zdanie matury. „Obowiązkowa, ale niewpływająca na zdanie lub niezdanie całej matury" – sugerują. - Bez progów punktowych zdawalności i bez pytań niejawnych w maturze ustnej z języka polskiego.

MEN: zmiany egzaminu maturalnego wymagają zmiany przepisów

Ministerstwo edukacji nie pozostaje obojętne na petycję w sprawie zmian w egzaminach ustnych na maturze i argumenty wystosowane przez jej autorów.

Wprowadzenie proponowanej zmiany, choćby w odniesieniu do zniesienia progu zdawalności w przypadku tego egzaminu - stanowiłoby istotną zmianę kierunkową w systemie oświaty, niespowodowaną wyjątkową sytuacją, jak miało to miejsce w latach ubiegłych – kiedy trwał czas epidemii - zatem niezbędne jest przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych - przekazał zespół prasowy MEN, w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz.

Rezygnacja z przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego w latach 2020-2022 była uzasadniona zagrożeniem epidemicznym, które ani w roku ubiegłym, ani w tym roku już nie występuje. 

Nie jest więc możliwe w trakcie trwającego roku szkolnego dokonać tak istotnych zmian w organizacji egzaminu maturalnego - podkreśla MEN.

W 2024 r. egzamin maturalny - zarówno w części ustnej, jak i pisemnej - jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, tzn. ograniczonego katalogu wymagań określonych w podstawie programowej.

W przypadku części ustnej z języka polskiego oznacza to na przykład ograniczoną listę lektur obowiązkowych, których dotyczą zadania jawne na egzaminie. Wyniki, jakie uzyskali zdający przystępujący do części ustnej egzaminu w roku ubiegłym, również nie wskazują na to, aby ten egzamin stanowił szczególne wyzwanie dla zdających (część ustną egzaminu z języka polskiego zdało 99,1 proc. absolwentów, natomiast z języka obcego - 98 proc. absolwentów) - przypomina resort edukacji. Przekazuje jednocześnie, że petycja - podobnie jak wszystkie wnioski kierowane do MEN - zostanie poddana szczegółowej analizie i nie jest wykluczone wprowadzenie zmian w formule części ustnej egzaminu maturalnego w przyszłości, w szczególności w powiązaniu z planowaną całościowością zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego, która została zapowiedziana przez Ministra Edukacji. 

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany