Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kosiński w Muzeum Miasta Łodzi. W Pałacu Poznańskiego otwarto wystawę poświęconą pamięci słynnego pisarza

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Stroje sportowe Jerzego Kosińskiego.
Stroje sportowe Jerzego Kosińskiego. Krzysztof Szymczak
14 czerwca 1933 roku w Łodzi urodził się kontrowersyjny pisarz Jerzy Kosiński. W 90 rocznicę jego urodzin Muzeum Miasta Łodzi przygotowało wystawę czasową "Kosiński. Re/kompozycja. Ja". Jest to próba zmierzenia się z życiorysem artysty, który do dziś budzi skrajne emocje, będąc przez jednych uwielbianym, a przez innych krytykowanym.

**W muzeum zdecydowano się przedstawić sylwetkę Jerzego Kosińskiego w nieco odmienionym sposobie jego prezentacji. Przez lata działał w placówce gabinet Jerzego Kosińskiego, ale podejście do hasła "Panteon wielkich łodzian" zmienia się.

Proponujemy taką formułę wystawy, żeby osoby, które ją oglądają mogły same jak najwięcej się o tej postaci dowiedzieć - tłumaczy Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi?

W zasobach muzealnych jest ponad 150 pamiątek po nieżyjącym pisarzu. W 2004 roku podarowała je Katherine von Fraunhofer Kosiński, wdowa po pisarzu, jego drugą żonę. Spośród nich wybrano 80 eksponatów dokumentujących życie i twórczość pisarza. Są wśród nich:

  • zdjęcia, do których Jerzy Kosiński pozuje z Andy Warholem, Czesłąwem Miłoszem, czy Shirley MacLaine
  • maszyna do pisania
  • pióro
  • stroje do golfa, czy na narty
  • egzemplarz pierwszego, polskiego wydania jego powieści "Malowany ptak"

Zderzamy z jednej strony pisarstwo, z drugiej strony Kosińskiego jako celebrytę, bywalca na salonach i fotograf - dodaje Maja Pawlikowska, scenografka wystawy.

Na podłodze w pierwszej sali porozrzucane są maszynopisy z fragmentami jego esejów (można po nich deptać), które nieustanie poprawiał dążąc do doskonałości. W tej przestrzeni znajdują się eksponaty korespondujące z jego pisaniem oraz prywatnymi pasjami jakimi były golf i narciarstwo. W drugiej sali obok zdjęć, na których widać Jerzego Kosińskiego można zobaczyć dwie rzeźby łódzkiej artystki Aleksandry Koper, które mówią o podmiotowości i seksualności. Jej prace także uchodzą za kontrowersyjne i dobrze korespondują z pamiątkami po Jerzym Kosińskim.

Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi będzie czynna od 14 czerwca do 31 grudnia 2023 roku.

Kim był Jerzy Kosiński?

Jerzy Kosiński urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej. W latach 50 studiował na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie skończył socjologię. W 1957 roku emigrował do USA. Osiadł w Nowym Jorku. W 1965 roku debiutuje powieścią "Malowany ptak", która błyskawicznie staje się literackim przebojem. Zdobywa uznanie czytelników i krytyków, a rok później zostaje książką roku we Francji, trzy lata później zostaje laureatem National Book Award. W pewnym momencie Jerzy Kosiński został posądzony o plagiat, a świat literacki podzielił się na jego zwolenników i przeciwników. Nim powieść wydano w Polsce, została przetłumaczona na 20 języków i wydana w 30 krajach. W Polsce ukazała się w 1989 roku i od razu zyskała przydomek książki kontrowersyjnej. Początkowo traktowana była jako osobiste świadectwo holokaustu, które opowiada o okrucieństwie wojny. Sam pisarz zaprzeczał temu nadając jej uniwersalny charakter opowieści o przemocy i odrzuceniu.
Pisarz pracował jako wykładowca w Yale University. Był niezwykle barwną i równocześnie kontrowersyjną postacią. Obracał się w środowisku nowojorskiej bohemy, budując wokół siebie legendę. 3 maja 1991 roku pisarz popełnił samobójstwo w nowojorskim mieszkaniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany