MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie bezrobocie w Polsce? GUS opublikował najnowsze dane. „Stopa bezrobocia rejestrowanego niższa niż przed rokiem”

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Stopa bezrobocia w kwietniu 2024 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej – przekazał w poniedziałek 27 maja Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że jest niższa niż przed rokiem. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 797 tys. osób. – Stopa bezrobocia pozostaje niska, ulegając głównie wahaniom sezonowym – komentują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spis treści

Stopa bezrobocia w Polsce. pozytywne zmiany na rynku pracy

Jak poinformował w poniedziałek 27 maja Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w kwietniu 2024 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej. Wynik jest zgodny z szacunkami Ministerstwa Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Bezrobocie w kwietniu 2024 wyniosła 5,1 proc. wobec 5,3 proc. w marcu 2024.
Stopa bezrobocia w kwietniu 2024 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,3 proc. miesiąc wcześniej – przekazał Główny Urząd Statystyczny. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press

Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach pracy zmniejszyła się do 797,1 tys. z 822,2 tys. w miesiącu poprzednim. To oznacza, że mniej osób szuka pracy, co może być wynikiem zarówno lepszej sytuacji gospodarczej, jak i sezonowych wzrostów zapotrzebowania na pracowników w niektórych sektorach.

Zmniejszenie stopy bezrobocia może mieć pozytywny wpływ na klimat społeczny i gospodarczy w kraju, zwiększając optymizm konsumentów i inwestorów. Jest to ważny wskaźnik dla oceny stanu gospodarki oraz efektywności polityki w obszarze rynku pracy.

„Stopa bezrobocia pozostaje niska, ulegając głównie wahaniom sezonowym"

Obniżenie stopy bezrobocia do 5,1 proc. w kwietniu 2024 roku jest pozytywnym sygnałem dla rynku pracy w Polsce. Wskazuje to na możliwość dalszego zmniejszania się liczby osób bez pracy oraz na poprawę sytuacji ekonomicznej w kraju. Jak zauważająeksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego we wpisie na platformie „X" – stopa bezrobocia pozostaje niska, ulegając głównie wahaniom sezonowym.

Jednocześnie zwracają uwagę, że „zapotrzebowanie na nowych pracowników wciąż pozostaje niskie, ale wraz z poprawą kondycji gospodarczej będzie rosnąć". – W kwietniu zgłoszono 90,1 tys. nowych ofert pracy, to jest o 10,8 proc. więcej niż rok temu – podają.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie bezrobocie w Polsce? GUS opublikował najnowsze dane. „Stopa bezrobocia rejestrowanego niższa niż przed rokiem” - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany