Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej podczas listopadowego posiedzenia? Kredytobiorcy odetchną z ulgą

Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
od 16 lat
We wtorek rozpocznie się dwudniowe, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomisty Grzegorza Ogonka najprawdopodobniejszym scenariuszem jest kolejna obniżka stóp procentowych. – Spodziewamy się, że RPP w środę ogłosi obniżkę stóp procentowych o 25 pkt. bazowych – prognozuje ekspert.

Spis treści

– Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w środę ogłosi obniżkę stóp procentowych o 25 pkt. bazowych według zasady, że po dużym spadku inflacji dochodziło do obniżki stóp procentowych. Ponieważ w październiku inflacja spada, więc RPP powinna w myśl tej reguły dokonać obniżki – powiedział PAP ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

RPP najprawdopodobniej obniży stopy procentowe podczas listopadowego posiedzenia.
Zdaniem ekonomisty, Grzegorza Ogonka, najprawdopodobniej Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. Tym razem o 25 pkt. bazowych. Robert Wozniak/ Polska Press

W październiku, według wstępnego szacunku GUS, inflacja spadła do 6,5 proc. z 8,2 proc. we wrześniu. Jednocześnie ekspert zwraca uwagę, że niewykluczone, że RPP może zmienić dotychczas stosowane reguły.

RPP dostanie nową projekcję, więc może sobie na nowo poukładać wizję powrotu do celu inflacyjnego i na nowo rozważyć bilans ryzyk. W efekcie wcześniej stosowana reguła RPP może ulec zmianie – stwierdził Ogonek.

Dodał, że wcześniej ekonomiści Santander Bank Polska prognozowali, że po listopadowej obniżce stóp procentowych RPP wstrzyma się z obniżkami stóp na ok. pół roku, aby przekonać się, jak będzie kształtować się inflacja.

Jednak nie wiemy, jakie NBP przyjmie założenia w najnowszej projekcji, a jakieś przyjąć musi – choćby co do tego, jak będzie wyglądać kwestia VAT na żywność oraz jaka będzie skala mrożenia cen prądu, gazu i ciepła. W zależności od tych założeń inflacja może zmieścić się w celu już w przyszłym roku albo będzie wyraźnie powyżej. My na przykład spodziewamy się, że inflacja wyniesie w przyszłym roku średnio nieco ponad 6 proc., przyjmując, że rachunki za prąd wzrosną od stycznia o 40 proc. i powróci VAT na żywność – powiedział ekspert.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:

  • Stopa referencyjna 5,75
  • Stopa lombardowa 6,25
  • Stopa depozytowa 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP

Do końca roku odbędą się jeszcze dwa decyzyjne posiedzenia RPP:

  • listopad 7-8 (wtorek-środa)
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa)

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej podczas listopadowego posiedzenia? Kredytobiorcy odetchną z ulgą - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany