Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie podczas upałów? Na ich negatywne skutki szczególnie narażeni są seniorzy i najmłodsi

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Do wycieńczonej upałem 78-letniej kobiety jechało łódzkie pogotowie ratunkowe w nocy z niedzieli na poniedziałek. Starsza pani przyznała się medykom, że przez ostatni tydzień wypiła tylko cztery szklanki wody. Niedobór nawodnienia w połączeniu z panującymi wysokimi temperaturami oraz przyjmowanymi lekami kardiologicznymi (które dodatkowo odwadniają organizm) doprowadziły kobietę na skraj wytrzymałości.

- Pacjentka zignorowała ból łydek, który często jest objawem odwodnienia - mówi Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

To właśnie osoby starsze są jedną z grup najbardziej narażonych na negatywne skutki wysokich temperatur. Upały nie są korzystne także dla dzieci oraz osób wykonujących prace fizyczne na zewnątrz.

-Jeśli mamy pod opieką kogoś starszego, pilnujmy, żeby w takie dni, jak teraz, pił przynajmniej 3 litry wody dziennie - tłumaczy Adam Stępka. - Seniorzy z racji wieku mają upośledzone mechanizmy termoregulacji ciała. Poziom nawodnienia organizmu można łatwo sprawdzić, chwytając dwoma palcami fragment skóry na przedramieniu starszej osoby. Jeśli szybko wróci do właściwej formy, wszystko jest w porządku, natomiast jeśli fałd się nie prostuje, jest to pierwsza oznaka odwodnienia.

Lekarze radzą, żeby w czasie upałów zrezygnować z alkoholu i kawy. Ta druga, choć na początku podwyższa ciśnienie krwi i pobudza, działa też moczopędnie, co sprzyja pozbyciu się wody z organizmu.

- Druga grupa ryzyka to najmłodsi, którzy z kolei mechanizmów termoregulacji nie mają jeszcze w pełni wykształconych - dodaje Adam Stępka. - Natomiast osoby pracujące w upale dużo się pocą i szybciej tracą wodę.

Co zatem zrobić, żeby w temperaturze powyżej 30 st. Celsjusza zachować dobre samopoczucie? Poza piciem odpowiednich ilości wody ważnym jest, żeby bez potrzeby nie wychodzić na zewnątrz między godzinami 12 a 16. Jeśli już musimy to zrobić, pamiętajmy o nakryciu głowy kapeluszem lub chustką. Ta część naszego ciała nagrzewa się najszybciej i wystawienie jej na długotrwałe działanie wysokiej temperatury bez odpowiedniej ochrony może skończyć się udarem słonecznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany