Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomagać osobom w kryzysie bezdomności? Kiedy spada temperatura na dworze potrzebujących przybywa

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Schronisko dla mężczyzn na Nowych Sadach, schronienia szukają w nim panowie, którzy chcą poukładać swoje życie.
Schronisko dla mężczyzn na Nowych Sadach, schronienia szukają w nim panowie, którzy chcą poukładać swoje życie. Krzysztof Szymczak
Wraz z powrotem zimy i niskimi temperaturami szczególne problemy dotykają osób w kryzysie bezdomności. Warto w tym okresie rozglądać się dookoła, bo nie każdy chce prosić o pomoc. Jednak noc w nieogrzewanym pustostanie, czy odpoczynek na ławce mogą być niebezpieczne.

"Nie bądźmy obojętni" to hasło od lat przyświeca zimowej akcji wspierania osób w kryzysie bezdomności. O ile zmusić nikogo do mieszkania w schronisku, czy spania w noclegowni nie można to jest wiele sposobów, by nie być obojętnym wobec innych.

W Łodzi jest wiele instytucji wspierających osoby w kryzysie bezdomności. Przy czym nie każda osoba w takim kryzysie to typowy bezdomny szwendający się z miejsca na miejsce. O kryzysie możemy mówić nawet w przypadku tych, którzy mają mieszkanie, ale warunki jakie w nim panują nie spełniają podstawowych warunków bytowych: bark bieżącej wody, brak ogrzewania, brak środków na zakup podstawowych produktów żywnościowych i czystości oraz ubrania. Często są to rodziny w skrajnym ubóstwie, z niepełnosprawnymi podopiecznymi lub niesamodzielnymi seniorami.

Od 1 grudnia do 15 marca, czyli w okresie gdy niskie temperatury i warunki pogodowe mogą w szczególny sposób zagrażać tym osobom, uruchamiamy dla nich dodatkowe formy pomocy – „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” oraz świetlicę przy al. Piłsudskiego 119, w której mogą m.in. zjeść ciepły posiłek. Ważnym miejscem dla osób w kryzysie bezdomności jest też "Zupa na Pietrynie", którą w każdą niedzielę o godz. 16 organizują wolontariusze.

Numer alarmowy 112 albo całodobowy numer Straży Miejskiej - 986

w Łodzi działają schroniska, noclegownia, mobilne łaźnie, w których można zmienić lub wyprać odzież i wziąć prysznic; nasi streetworkerzy codziennie docierają też do osób w kryzysie bezdomności, by rozpoznać ich potrzeby i udzielić odpowiedniego wsparcia – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

_Ważną rolę w wspieraniu osób w kryzysie bezdomności są streatworkerzy, czyli pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy dobrze znają potrzebujących w mieście. _Jeśli widzimy kogoś, kto potrzebuje wsparcia warto się do nich zgłosić. Można kontaktować się z nimi telefonicznie, numery do każdego, wraz z podziałem na rejony, w których działają, są dostępne na stronie www.mops.pl w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”, lub za pośrednictwem e-maila [email protected] albo Facebooka, pisząc do grupy „Streetworking po łódzku”.

Potrzebujący mogą również zgłaszać się osobiście do Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności przy ul. Objazdowej 17, gdzie dyżurują streetworkerzy i pracownicy socjalni. Wydział przyjmuje w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17, tel. (42) 208 25 58.

Dla osób w kryzysie bezdomności przygotowano 390 miejsc. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, a warunki pogodowe się pogorszą nikt nie zostanie odesłany na ulicę:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11
  • Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4
  • Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany