Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabari, młody hipopotam, zamieszakł w łódzkim zoo

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Jabari, prawie 2,5-letni samiec hipopotama karłowatego, wczoraj skubał trawę i obwąchiwał teren, ale na kąpiel w basenie nie nabrał ochoty. Była to jedna z jego pierwszych wizyt na wybiegu w miejscu zamieszkania, które nowemu lokatorowi wyszykowało łódzkie zoo. Hipcio przyjechał z GaiaZOO w Kerkade w Holandii.

W Łodzi ma do dyspozycji oprócz części zewnętrznej nowoczesny pawilon z pomieszczeniami, wybiegiem i basenami. Wszystko jest podwójne, ponieważ pod koniec tego roku do Jabari dołączy partnerka, około dwuletnia samica, która przybędzie z Duisburga w Niemczech.

– Samce hipopotamów nilowych, większych kuzynów karłowatych, mają haremy. Hipopotamy kartłowate są samotnikami, łączą się w pary w okresie godów. Gdyby nasza para poza tym czasem nie tolerowała się, może zostać rozdzielona. Wtedy będzie to takie dochodzące małżeństwo – wyjaśnia Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo.

W środku pawilonu latem będą fruwać egzotyczne motyle, a na zewnątrz w wolierze także z akwenem zamieszkały ptaki wodno-błotne – czapelki rudawe, warzęchy, ibisy grzywiaste i kaczki czarne. Koszt budowy obiektu to 3 mln 224 tys. zł.
– Jabari jest spokojny, trochę leniwy – ocenia Michał Głodek, jego opiekun.

Ale mogą być to pozory. Hipcio ma zadziorny charakter, poczuł się już dorosły i popadał w konflikt z ojcem. Trzeba było więc szybko zarządzić przeprowadzkę do Łodzi. Pomimo sympatycznego i poczciwego wyglądu oraz mniejszej od krewniaka wagi – ok. 250 kg – hipopotamy karłowate także są uważane za zwierzęta niebezpieczne.

Łódź pożegnała się z hipopotamem 15 lat temu. Padł on dożywszy 47-lat, był jednym z najstarszych osobników w europejskich ogrodach. Łódzkie zoo nie spełniało standardów nowoczesnej hodowli tak dużych zwierząt, dlatego przez lata ich nie sprowadzało. Ale łodzianie nie zapomnieli o hipciu i z sukcesem głosowali na projekt budowy nowej siedziby zgłoszony do budżetu obywatelskiego, z którego została sfinanasowana inwestycja. W niedzielę o godz. 13 odbędzię parapetówka, czyli otwarcie obiektu, z tej okazji zostanie zaserwowany tort. Są jeszcze miejsca na warsztatach afrykańskiej muzyki bębnowej, które odbędą się o godz. 13.30 i 14. 15 (zapisy trwają do jutra na adres: [email protected]).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany