Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Importerzy i sprzedawcy fajerwerków przeciwni nowej ustawie proponowanej przez łódzkiego posła Krzysztofa Piątkowskiego

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Fajerwerki budzą wiele kontrowersji.
Fajerwerki budzą wiele kontrowersji. Grzegorz Gałasiński
Łódzki poseł Krzysztof Piątkowski od trzech lat walczy o powszechny zakaz strzelania fajerwerkami w sylwestra. Kieruje się przy tym dobrem ludzi i zwierząt. Przeciwko temu pomysłowi jest Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Po tym jak Krzysztof Piątkowski ogłosił, że znalazł sojuszników, posłów z partii Zieloni popierających jego projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, w których byłby zapis o powszechnym, całkowitym zakazie strzelania fajerwerkami hukowymi w sylwestra, do redakcji "Expressu Ilustrowanego" zgłosili się przedstawiciele Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

W swoim liście przedstawili argumenty, które ich zdaniem wskazują, że materiały pirotechniczne nie są tak szkodliwe jak się powszechnie uważa. Oto co napisali:

Pokaz pirotechniczny jest idealnym zwieńczeniem profesjonalnego show organizowanego w dużym mieście w każdym zakątku świata.

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki dysponuje niezależnymi wynikami badań, z których wynika, że Polacy są zwolennikami fajerwerków. Badanie Ogólnopolskiego Panelu Ariadna z sierpnia 2021 roku wskazuje, że aż 65 proc. ankietowanych używało środków pirotechnicznych lub uczestniczyło w wydarzeniu z ich udziałem. Większość Polaków (51 proc.) nie popiera całkowitego zakazu fajerwerków i petard, zaś 10 proc. nie ma opinii w tej sprawie. Co więcej z badań wynika, że także wśród posiadaczy zwierząt domowych przeciwnicy pirotechniki stanowią wyraźną są mniejszość.

Warto również zaznaczyć, że wszystkie legalne produkty dostępne na polskim rynku są certyfikowane i dopuszczone do obrotu, transportu i magazynowania według ściśle określonych procedur. Każdy fajerwerk sprzedawany na terenie Unii Europejskiej uznawany jest za bezpieczny nie tylko dla konsumentów, ale także dla zwierząt i środowiska.

Stowarzyszenie powołało do życia Fundację Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej, której zadaniem jest edukacja społeczeństwa na temat bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami, całkowitego zakaz ich używania przez nieletnich oraz osoby nietrzeźwe, zachęcanie do korzystania z tzw. cichych fajerwerków i ścisła współpraca z organizacjami pro zwierzęcymi w zakresie prawidłowego i odpowiedzialnego zabezpieczenia zwierząt podczas pokazów pirotechnicznych. Co roku fundacja organizuje akcje plakatowe, w których informuje jak dbać o zwierzęta domowe podczas nocy sylwestrowej.

Branża pirotechniczna to w zdecydowanej większości firmy rodzinne, często przez kilkadziesiąt lat swojej działalności, aktywnie wspierające swoje lokalne społeczności i budujące siłę lokalnych gospodarek. Przedsiębiorstwa zapewniają ponad 10 tysięcy miejsc pracy w całym kraju, a dzięki własnej przedsiębiorczości i aktywności każdego roku wypracowują zyski na poziomie 600 milionów złotych, które istotnie przekładają się na wpływy podatkowe i rozwój społeczności lokalnych.

Środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się elementem współczesnej cywilizacji.

Badania naukowców Wojskowej Akademii Technicznej potwierdziły, że wszystkie fajerwerki w tzw. bezpiecznej odległości nie przekraczają poziomu hałasu 120 decybeli, czyli spełniają normy Unii Europejskiej, a już około 40 metrów od miejsca ich odpalenia poziom hałasu sukcesywnie zmniejsza się i kształtuje między 90 a 110 decybelami.

Warto również dodać, że pokazy laserowe nie są dobrą alternatywą dla pokazów fajerwerków. Zgodnie z badaniami Wojskowej Akademii Technicznej, pokazy laserowe powodują dużo większe zanieczyszczenie środowiska – aby pokaz laserowy mógł się odbyć, wytworzyć należy szkodliwą dla otoczenia sztuczną mgłę. Nie można również zapominać o kosztach jakie są potrzebne do przygotowania pokazów laserowych. Szacuje się, że są one od kilku do kilkunastu razy wyższe w stosunku do organizacji pokazów sztucznych ogni, a ich realizacja wymaga zastosowania ogromnej ilości energii, która generowana jest za pomocą agregatów
prądotwórczych zasilanych prądem.

Pragniemy podkreślić, że Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki jest nieustannie otwarte na merytoryczną dyskusję na temat bezpiecznego i korzystnego dla obywateli użytkowania materiałów pirotechnicznych.

Jesteśmy otwarci na kontynuowanie wspólnie z władzami samorządowymi wszelkich działań na rzecz bezpieczeństwa, odpowiedzialności, ale także piękna i radości, jakie kryją w sobie pokazy pirotechniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany