MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają europosłowie? Na taką pensję, odprawę i emeryturę mogą liczyć wybrani przez Polaków europarlamentarzyści

Justyna Madan
Justyna Madan
Wybory już za nami. Polacy wybrali 53 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ich reprezentować przez kolejne 5 lat. Nie był to łatwy wybór, jak i powierzone posłom zadania nie są proste. Dostają jednak za to imponujące wynagrodzenie, a na samych dietach się nie kończy. Na jakie zarobki mogą liczyć europarlamentarzyści z Polski?

Spis treści

Tyle zarabiają europosłowie

Europarlamentarzyści zarabiają w euro i to niemałe pieniądze. Miesięczne wynagrodzenie posła Parlamentu Europejskiego wynosi 10 075,42 euro brutto. Trzeba od tej kwoty odliczyć podatek unijny i składkę ubezpieczeniową, co ostatecznie daje około 7854 euro na rękę. Przeliczając tę kwotę (mając na uwadze średni kurs euro 3 czerwca 2024) jest to 33 645,75 zł netto miesięcznie.

Wynagrodzenie europarlamentarzystów reguluje Statur posła do Parlamentu Europejskiego i jest ono wypłacane z budżetu Unii Europejskiej.

Jakie benefity poza pensją otrzymują europosłowie?

Miesięczna pensja to nie wszystkie pieniądze, na jakie mogą liczyć europosłowie pełniąc swoją funkcję w Parlamencie Europejskim. Jakie jeszcze pieniądze będą wpływały na konta tych posłów, którzy wygrają wybory 9 czerwca 2024?

Przede wszystkim posłowie PE mogą liczyć na różne dodatki, czyli pieniądze, które pokrywają wydatki ponoszone w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych. O jakie konkretnie dodatki chodzi?

  • Dieta z tytułu kosztów ogólnych – zryczałtowana kwota to 4950 euro miesięcznie (czyli 21 217,43 zł). Są to pieniądze na wynajem biura, sprzęt, oprogramowanie, telefon, materiały biurowe.
  • Dieta „pobytowa”, czyli dzienna – ma pokryć koszty związane z przebywaniem w PE, chodzi głównie o posiłki i zakwaterowanie. Jest to 350 euro za dzień (1 499,91 zł). Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest potwierdzenie swojej obecności wpisując się na przeznaczonej do tego liście.

Europosłowie mogą też liczyć na zwrot kosztów podróży, trzeba jednak mieć dowody poniesionych kosztów, czyli np. bilety lotnicze lub rachunki za benzynę. Za każdy przejechany kilometr przysługuje zwrot 0,58 euro, limitem jest 1000 km.

Kolejnym benefitem jest zwrot kosztów leczenia, a konkretnie 2/3 całej wydanej na ten cel kwoty oraz samochód służbowy na terenie Brukseli i Strasburga.

A co z odprawą?

Europoseł, który kończy swoją kadencję w Parlamencie Europejskim również może liczyć na pieniądze i to niemałe. To równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy przepracowany rok. Były eurodeputowany otrzymuje odprawę nie krócej niż przez 6 miesięcy oraz nie dłużej niż przez 24 miesiące, ale tylko do chwili, gdy obejmie on inną publiczną funkcję czy mandat w parlamencie krajowym albo przejdzie na emeryturę.

Ponadto posłowie europejscy mogą też liczyć na emeryturę po ukończeniu 63 lat. Jest to 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok pełnienia mandatu, jednak nie więcej niż 70 proc. uposażenia. Po śmierci europosła dzieciom i żonie przysługuje renta.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabiają europosłowie? Na taką pensję, odprawę i emeryturę mogą liczyć wybrani przez Polaków europarlamentarzyści - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany