Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Wolności za darmo, bez rejestracji, czyli trzy dni dyskusji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Tegoroczne Igrzyska Wolności to 45 godzin dyskusji, 60 wystąpień, ponad 220 mówczyń i mówców. W sumie dwa i pół dnia rozmów o wyzwaniach, przed jakimi staną społeczeństwa Zachodu, kiedy skończy się pandemia Covid-19. Impreza rozpocznie się w piątek 13 listopada i potrwa do niedzieli. W tym roku będzie to edycja wirtualna, bez konieczności rejestracji i całkowicie za darmo dla każdego, kto zechce w niej uczestniczyć.

– Kiedy planowaliśmy tegoroczną edycję Igrzysk wiedzieliśmy już, że koronawirus przeorganizuje naszą rzeczywistość, ale chyba nie spodziewaliśmy się, że aż tak – mówi Błażej Lenkowski, prezes Fundacji Liberté! – Jeszcze trzy tygodnie temu przygotowywaliśmy stacjonarną imprezę, z zachowaniem nowych zasad i procedur. Dziś w przestrzeniach Hali EXPO, która miała nas gościć, powstaje szpital polowy.
Igrzyska Wolności podzielone są na panele: Igrzyska Równości, Igrzyska Demokracji i Dialogu, Igrzyska Gospodarki i technologii, Igrzyska Edukacji, Igrzyska Klimatu, a także Kultury.
Igrzyska Równości to seria spotkań i debat wokół tematu praw kobiet i mniejszości oraz równości płci. Wśród rozmówców pojawią się m.in. Helena Dalli, Komisarz UE ds. równości, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, wielokrotnie nagradzana reporterka Justyna Kopińska, adwokatka Sylwia Grzegorczyk-Abram, aktywiści: Klementyna Suchanow, Natalia Broniarczyk i Bart Staszewski. Będą rozmawiać m.in. o aborcji, perspektywach realizacji postulatów LGBT+ oraz znaczeniu płci w pandemii. W ramach międzynarodowego feministycznego POWER PANEL spotkają się polskie emigrantki z różnych stron Europy, angażujące się w obronę praw kobiet w kraju, a dziennikarka Karolina Rogaska poruszy temat realiów pracy seksualnej w Polsce.
Wśród tematów, które zostaną poruszone w czasie imprezy będą: Stany Zjednoczone tuż po wyborach prezydenckich, Białoruś w walce o wolność, Azja i jej stale rosnąca siła polityczna, a także globalne problemy związane z pandemią, kryzysem migracyjnym, czy zmierzchem demokracji liberalnych oraz tego co dotyka nasz kraj: niezależność mediów, praworządność, kryzys konstytucyjny.
Wśród rozmówców w poszczególnych panelach pojawią się m.in.: Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Norman Davies, Anders Tegnell i czołowi krajowi liderzy opinii: Danuta Huebner, Paweł Kowal, Tomasz Lis, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Marjete Schaake, dyrektorka ds. polityki międzynarodowej w Cyber Policy Center na Uniwersytecie Stanforda, Elżbieta Bieńkowska, Aleksandra Przegalińska i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Jerzy Buzek, Tadeusz Zielonka, Julia Michalak, Agnieszka Pomaska, Maria Peszek, Dominika Słowik, Mira Marcinów, Adam Zagajewski, Andrzej Rysuje Milewski i wielu innych.
Na stronie internetowej www.igrzyskakultury.pl będzie działało pięć kanałów, na których będzie można śledzić bezpośrednie transmisje, oraz dwa z tłumaczeniami z i na język angielski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany