Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Frankowicze wygrywają w sądach. „W 96 proc. wyroki kończą się stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej przez sądy"

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Spośród wydanych wyroków w sprawach frankowych, 3 tys. 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem.
Spośród wydanych wyroków w sprawach frankowych, 3 tys. 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem. Wojciech Matusik/ Polska Press
W ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowiczów – wynika z opracowanej przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych bazy wyroków zapadłych w 2023 roku. Dodano, że w 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw. – Wyroki zapadające w sprawach frankowych potwierdzają tylko, że orzecznictwo jest jednolite i sprzyjające konsumentom – wskazuje radca prawny Wojciech Bochenek.

Spis treści

Zdecydowana większość wyroków korzystna dla frankowiczów

– Spośród minimum 16 tys. 438 wyroków wydanych w sprawach frankowych w ubiegłym roku, 15 tys. 965 zapadło na korzyść kredytobiorców, co stanowi 97 proc. wszystkich wydanych wyroków – wynika z danych przekazanych PAP przez radcę prawnego Wojciecha Bochenka.

Bochenek wyjaśnił, że spośród wydanych wyroków w sprawach frankowych, 3 tys. 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem.

Jak przekazał prawnik, z danych tych wynika ponadto, że w roku 2023 sądy wydały o 71 proc. więcej wyroków niż w 2022 r., kiedy to zapadło minimum 9 tys. 596 orzeczeń. Jeszcze większy wzrost można zaobserwować w przypadku wyroków wydanych przez sądy II instancji, które wydały o 106 proc. więcej orzeczeń niż w 2022 r., kiedy zapadło 1 tys. 561 wyroków.

– Ilość wyroków wydanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku daje podstawy zakładać, że dynamika rozstrzygania spraw przez sądy będzie wzrastająca, w szczególności w zakresie wyroków prawomocnych – ocenił prawnik.

Jak wskazał Bochenek, korzystne wyroki zapadające na rzecz frankowiczów w 96 proc. kończą się stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej przez sądy, co potwierdza jedynie, że orzecznictwo jest ukształtowane. – W sądach II instancji zapadło 3 tys. 217 prawomocnych wyroków, z czego 99 proc. zakończyło się pomyślnie dla konsumentów – dodał.

Orzecznictwo na korzyść konsumentów

Bochenek ocenił, że wyroki zapadające w sprawach frankowych potwierdzają tylko, że orzecznictwo jest jednolite i sprzyjające konsumentom.

– Co warte podkreślenia, odpowiada także kierunkowi wskazanemu przez TSUE w swoich orzeczeniach, a grudniowe wyroki w zakresie odsetek i braku konieczności składania oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej powinny dodatkowo wpłynąć na przyśpieszenie procesów i szybsze procedowanie spraw przez sądy – przekazał.

Jego zdaniem ważną kwestią są także sprawy z powództwa banku o zwrot kapitału i waloryzację, gdyż sądy powszechne będę rozstrzygać zagadnienia po pierwsze przedawnienia roszczeń banków, po drugie braku zasadności roszczeń opartych o waloryzację kapitału, co kilkukrotnie zostało potwierdzone przez Trybunał.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Frankowicze wygrywają w sądach. „W 96 proc. wyroki kończą się stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej przez sądy" - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany