Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - przyjdź na bezpłatne badania

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Zaktualizowano 
Już 16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi”. W wielu krajach Europy, w tym w Polsce i w naszym mieście, odbędą się m.in. bezpłatne badania profilaktyczne dla pacjentów.

W ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi” po raz kolejny prowadzone będą bezpłatne badania, mające na celu zwiększenie wykrywalności nowotworów głowy i szyi. Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Mogą występować aż w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach. Większość pacjentów to chorzy w 6 i 7 dekadzie życia, którzy palili i nadużywali alkoholu. Na nowotwory głowy i szyi chorują jednak coraz młodsze osoby, nawet poniżej 40. roku życia, co może mieć związek z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To właśnie przetrwałe zakażenie HPV po latach może doprowadzić do rozwinięcia złośliwych nowotworów głowy i szyi.

Bezpłatne badania przysługują wszystkim pacjentom, którzy się zgłoszą, a w szczególności osobom z grupy ryzyka (40-65 lat). Szczegółowe zasady zgłoszeń określają konkretne placówki.

Na badania powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy. Jeżeli któryś z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej (tzw. schemat 1/3):

  • - ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
  • - ból gardła
  • - utrzymująca się chrypka
  • - ból i/lub trudności w połykaniu
  • - guzek na szyi
  • - zatkany z jednej strony nos i/lub krwawienie z nosa

Bezpłatne badania dla pacjentów odbędą się m.in. w Klinice Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM-Centralnym Szpitalu Weteranów, Klinice Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi oraz Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi potrwa od 16 do 20 września 2019, a więcej informacji o nim, jak również ośrodkach biorących udział w akcji, można znaleźć na stronie www.oppngis.pl.

W Polsce akcja prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, instytucję, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi oraz ściśle współpracuje z International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS). Inicjatorem Kampanii w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, Prezydent European Head and Neck Society.

polecane: Probiotyki – jakie mają właściwości lecznicze?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agata W.

Nawet w telewizji o tej akcji słyszałam. Takie jak najbardziej popieram. Szczerze, to ja się boję takich chorób, które niekoniecznie dają na początku jakieś objawy, a choroba się rozwija; albo są objawy, które mogą być czymś niepozornym, albo świadczyć o poważnej chorobie; tak się powiem wam nakręciłam, że do Medicover w Warszawie zapisałam się na screening stanu zdrowia; bardzo dokładne i szczegółowe badania; powiem wam, że się uspokoiłam;

Dodaj ogłoszenie